İnsan hakları örgütlerinden Öztürk Türkdoğan çağrısı: "Derhal serbest bırakılmalıdır"

İnsan hakları örgütlerinden Öztürk Türkdoğan çağrısı: "Derhal serbest bırakılmalıdır"
İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın serbest bırakılması için çağrı yapan insan hakları örgütleri, "İnsan hakları savunucularının faaliyetleri suç değildir ve keyfi uygulamalara konu olamaz" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın serbest bırakılması için çağrı yapan altı insan hakları örgütü, "İnsan hakları çalışmaları meşrudur ve suç olarak ileri sürülemez. İnsan hakları savuncuları susturulamaz. İnsan hakları savunucularının faaliyetleri suç değildir ve keyfi uygulamalara konu olamaz" dedi.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneği tarafından kurulan İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) sabah saatlerinde yapılan bir polis operasyonu ile gözaltına alınan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın serbest bırakılması için çağrı yaptı.

İHOP'tan yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Tüm dünyada insan haklarının korunmasında insan hakları savunucularının özel bir rolü vardır. İnsan hakları savunucuları, başkalarının hak ve özgürlüklerinin ihlalini görünür hale getirme, devletlerin hukuklarını uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi yönünde kritik bir rol üstlenmektedirler.

"İnsan hakları savunucularının ve avukatlarının karşı karşıya olduğu en büyük sorun, onları hukuka uygun ve meşru faaliyetleri nedeniyle hedef alan yaygın ceza soruşturmaları ve adli takibata uğramalarıdır ve Türkiye’de bu tür vahim uygulamalara sıklıkla ve sistematik bir biçimde rastlanmaktadır.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden hedef gösterilen İnsan Hakları Derneği’nin Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınması da, insan hakları savunucularını susturmak, sivil toplum hareketinin güvenini kırmak ve yargı sürecinin kötüye kullanılmasının bir parçasıdır. İnsan hakları çalışmaları meşrudur ve suç olarak ileri sürülemez. İnsan hakları savuncuları susturulamaz. İnsan hakları savunucularının faaliyetleri suç değildir ve keyfi uygulamalara konu olamaz. Öztürk Türkdoğan derhal serbest bırakılmalıdır."

(ANKA)

 Gündem