Ayı ve kurt gibi yaban hayvanlarının öldürülmesinin önü açıldı

Ayı ve kurt gibi yaban hayvanlarının öldürülmesinin önü açıldı
“Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarının Korunması, Zararlılarıyla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te” değişiklik yapıldı. Değişiklikle, “İnsan yaralanması ve ölüm olaylarına sebep olan ayı ve kurt gibi hayvanların, her türlü ateşli silah ve ihtiyaç duyulması halinde menedilen avlanma yöntemleri de kullanılarak acilen alandan çıkartılmasının” önü açıldı.

“Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarının Korunması, Zararlılarıyla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte” yapılan değişiklik, Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikte, yönetmeliğin; “Yaban hayvanlarından zararlı olanlarla mücadele” başlıklı 54. maddesine, şu düzenleme eklendi:

“İnsan yaralanması ve ölüm olaylarına sebep olan zararlı ayı ve kurt gibi yaban hayvanları, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 4'üncü maddesinin birinci fıkrası hükmü kapsamında her türlü ateşli silah ve ihtiyaç duyulması halinde menedilen avlanma yöntemleri de kullanılarak acilen alandan çıkartılır, bunu takiben zararlı hayvan ile ilgili prosedür tamamlanır.”