Instagram'da fotoğraf boyutları değişiyor

Instagram'da fotoğraf boyutları değişiyor

Instagram, fotoğraf boyutlarını değiştiriyor. Duyuruya göre fotoğraflar dikey olarak paylaşılabilecek.

Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, son zamanlarda eleştiriler üzerine tasarımı eski haline getirdikten sonra yeni bir özellik için daha adım atıyor.

Shiftdelete.com'da yer alan habere göre, Instagram başkanı Adam Mosseri, haftalık biri Ask Me Everything programında platform fotoğraflarıyla ilgili duyuru yaptı. Açıklamasında fotoğrafların tam ekran Reels’la uyumlu olması için yeni bir test dönemine girmeye hazırlandıklarını söyledi. Ayrıca Mosseri, ultra uzun 9:16 fotoğrafları ‘bir ya da iki hafta içinde’ test etmeye başlayacaklarını doğruladı.

Açıklamasında ise şu sözleri kullandı: “Uzun videolarınız olabilir, ancak Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamaz. Bu yüzden belki her ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük.”

TAM EKRAN DENEYİMİ İÇİN ÇALIŞMA

Platformun 9:16 fotoğrafları test etme adımı, bazı fotoğrafçılar tarafından pek olumlu karşılanmadı. Bunun nedeni ise fotoğrafların garip bir görüntüye sahip olmaları. Instagram, uzun zamandır kullanıcılarına TikTok benzeri olan bir tam ekran deneyimi için çalışmalar yapıyor. Ayrıca şirket bu durumun daha akıcı bir akışın olmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Bu düşünceyle birlikte şirketin yeni hedefi fotoğraflar üzerinde oldu. Şu anda Instagram, kırpılmış dikey görüntüleri görüntülerken 4:5 civarında öne çıkıyor. Ancak daha uzun fotoğraflar, uygulama akışında gezinirken tüm ekranın dolmasını sağlayacak.