Ipsos Araştırma: Alım gücü düştü, vatandaş fatura ödeme kaygısı yaşıyor

Ipsos Araştırma: Alım gücü düştü, vatandaş fatura ödeme kaygısı yaşıyor

Ipsos'un araştırmasına göre Türkiye'de ankete katılanların yüzde 81'i son bir ay içinde alım güçlerinin ciddi anlamda düştüğünü söylüyor.

Ipsos tarafından yapılan iki ayrı araştırmaya göre Türkiye'de alım gücünde önemli bir düşüş yaşandı.

2022 Küresel Enflasyon Algısı Araştırması, Ipsos Online Panel sistemi aracılığıyla dünya çapında 28 ülkede gerçekleştirilen 2022 Küresel Enflasyon Algısı Araştırması, çoğu ülkede 16-74 yaşları arasında ve Kanada, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 18-74 yaşları arasındaki 21 bin 515 yetişkini kapsıyor.

AZALDI DİYENLERİN ORANI YÜZDE 81

2022 Küresel Enflasyon Algısı Araştırması'na göre, "Türkiye'de son bir ay düşünüldüğünde alım gücünüzde nasıl bir seyir görüldü" sorusuna alım gücünün azaldığını söyleyenler yüzde 81, aynı kaldı diyenler yüzde 13 oldu.

ENFLASYONDA CİDDİ ARTIŞ

Enflasyonun en çok artacağı düşünenler ülkeler arasında yüzde 64'lük oranla Fransa, yüzde 62'lik oranla Polonya yer alırken, en az artış öngörünler Çin ve Suudi Arabistan oldu.

Fransa'da enflasyon çok artacak ve artacak diyenler yüzde yüzde 86'yı bulurken Çin'de artacak ve çok artacak diyenlerin toplamı yüzde 50 oldu.

Türkiye'de enflasyonun çok artacağını düşünenler yüzde 55, artacak diyenler de yüzde 23 olarak kaydedildi.

VATANDAŞIN YÜZDE 63'Ü FATURA ÖDEME KAYGISI YAŞIYOR

28 ülkede toplumun yarısı gelecek altı ayı içinde faturalarını ödeyebilme konusunda endişeli çıkarken, Türkiye'de endişeli olanların oranı yüzde 63 olarak izlendi. Her 10 kişiden sekizi gıda alışveriş maliyetinin artacağını düşünüyor.

EN UCUZ MARKETİ BULMAK İÇİN DOLAŞIYOR

Vatandaşlar giyim alışverişini kısıyor, market alışverişlerinde en ucuz marketi bulmak için dolaşıyor. Dışarıdan daha az yemek sipariş ederken ütü, çamaşır makinesi ve benzeri elektrikli araçları daha az kullanmaya özen gösteriyor.

PROMOSYONLAR, İNDİRİMLER TAKİP EDİLİYOR

Mevcut ekonomik koşullar altında şu anki alışveriş davranışlarını üç ay öncesi ile kıyaslamaları istendiğinde ortaya çıkan sonuç, son üç ayda daha çok fiyat araştırması yapan, promosyonları daha çok takip eden, her zaman aldığı markalar yerine daha uygun fiyatlı markaları ya da market ya da markasız ürünleri tercih eden bir tüketici profili ortaya çıktı.