İran yargısından protestoculara karşı üçüncü idam kararı

İran yargısından protestoculara karşı üçüncü idam kararı
İran'da Mahsa Amini'nin hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolara katılan çok sayıda göstericinin yargılanmasına devam edilirken, İran yargısından üçüncü idam kararı çıktı.

İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından düzenlenen protesto gösterilere katılan 3 kişiye idam cezası verildi.

Sözcü'nün İran resmi haber ajansı Mehr’e dayandırdığı haberine göre, tutukluların karara itiraz edebileceği belirtiliyor.

19 İDAM CEZASI DUYURUSU

Tahran ve Kerec kentlerinde gözaltına alınan binlerce göstericiden 19’una geçen hafta idam cezası verileceği duyurulmuştu.

"FRANSIZ AJANLARINI TUTUKLADIK”

Öte yandan İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, ülkede Amini’nin gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan ve iki aydır devam eden protestolarla bağlantılı olarak Fransız istihbarat ajanları ile terör örgütü IŞİD üyelerinin tutuklandığını açıkladı.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İçişleri Bakanı Vahidi, başkent Tahran’da düzenlenen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vahidi, ülkedeki protestolar sırasında tutuklanan kişilerin uyruklarının sorulması üzerine, “İsyanlarda yabancı uyruklu insanlar tutuklandı ve bunlardan bazıları bu isyanlarda büyük rol oynadı. Son olaylarda Fransız istihbaratının ajanları ve IŞİD bağlantılı unsurlar tutuklandı. Bu kişiler hukuka uygun işlem yapılmak üzere yargıya teslim edildi” ifadelerini kullandı.

Dünya