İran'da bayram affı: 29 idam hapse çevrilecek, 1038 mahkuma tahliye

İran'da bayram affı: 29 idam hapse çevrilecek, 1038 mahkuma tahliye
İran lideri Hamaney, "Kurban ve Gadir-i Hum" bayramlarında 2 bin 654 mahkumun affedilmesi veya cezalarının hafifletilmesini öngören kararı onayladı.

Kısa Dalga - İran yargısına bağlı Mizan Haber Ajansına göre, Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsini Ejei'nin Kurban ve Gadir-i Hum bayramları dolayısıyla önerisi ve Hamaney'in onayıyla 2 bin 654 mahkumun cezalarına ilişkin düzenleme yapıldı.

AA'nın haberine göre Devrim ve Genel Mahkemeler ile Silahlı Kuvvetler Yargı Kurumlarından ceza alan mahkumları kapsayan karara göre, 29 idam mahkumunun cezaları hapse çevrilecek, 1038 mahkum da tahliye edilecek.

Af kapsamına girenlerin 182'si kadın, 53'ü güvenlikle ilgili suçlamalardan hüküm giyenler ve 30'unun yabancı uyruklu mahkumlar olduğu ifade edildi.

İran Anayasası'nın 110. maddesine göre, Hamaney'in mahkumları af yetkisi bulunuyor. Hamaney, İran Yargı Erki'nin talebi üzerine her sene devrimin yıl dönümü başta olmak üzere bayramlarda ve diğer dini günlerde mahkumlar için af çıkarıyor. (Dış Haberler)

Dünya