İran'da katıldığı gösteriden sonra kaybolan 17 yaşındaki genç kadın ölü bulundu

İran'da katıldığı gösteriden sonra kaybolan 17 yaşındaki genç kadın ölü bulundu

İran'da katıldığı eylem sırasında kaybolan 17 yaşındaki Nika Shakarami, 10 gün sonra Tahran'daki bir hastanenin morgunda bulundu. Shakarami'nin darp edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı

İran'da Jîna Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve tüm ülkeye yayılan eylemler, 19'uncu gününde devam ediyor.

Artı Gerçek'in haberine göre, 10 gün önce bir eylem sırasında kaçırılan 17 yaşındaki Nika Shakarami Tahran'da bir hastane morgunda burnu ve kafatası kırılmış halde bulundu.

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Shakarami’nin arkadaşıyla yaptığı son telefon görüşmesinde, güvenlik güçlerinden kaçtığını bildirdi. Haberlerde ailesinin, cenazeyi teşhis etmek için morga gittiklerinde Sahakarami’nin yüzünün, ailesine yalnızca birkaç saniyeliğine gösterildiği belirtildi. Olaya ilişkin doktor raporunda Shakarami’nin başına ağır bir cisimle birçok kez vurulduğu, copla dövüldüğü, burun ve kafatasının kırıldığı belirtildi.

Shakarimi'nin ailesi, kızlarını babasının memleketi olan Khorramabad'da toprağa vermek istedi ancak Shakarimi'nin bedeni hastane morgundan kaçırılarak Tahran'a 40 kilometre uzaktaki bir köye gömüldü. Olayın ardından yüzlerce kişi Khorramabad Mezarlığı'nda toplanarak, dini lider Hamaney ve hükümet aleyhinde sloganlar attı.

Shakarimi'nin kaybolduğuna dair sosyal medyada paylaşım yapan bir arkadaşı ise gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşı, güvenlik güçlerinin eylemlere katılmaya devam etmesi durumunda kendisini de öldürmekle tehdit ettiklerini söyledi.