İran'da Mahsa Amini protestolarına katılan sanatçıya idam cezası

İran'da Mahsa Amini protestolarına katılan sanatçıya idam cezası
İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından protesto gösterilerine katılan sanatçı Samin Yassin'e idam cezası verildi.

İran’da Mahsa Amini'nin 'ahlak polisleri' tarafından gözaltına alındıktan sonra maruz kaldığı şiddet sonucu ölmesinin ardından başlayan protestolara siyasi şarkılar söyleyerek destek verdiği için gözaltına alınan sanatçı Samin Yassin çıkarıldığı mahkemece idama mahkum edildi.

İran'da Amini'nin öldürülmesiyle başlayan protesto eylemlerine katılan 300'den fazla kişi hakkında dava açıldığı ve bazı eylemciler hakkında idam cezası isteneceği belirtilmişti.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Rojhilat’ın Kirmanşah kentinde gözaltına alınan ve ağır işkenceye uğrayan Yassin, günler sonra dün İran rejim mahkemesinde yargılandı. Yassin, kendisine yöneltilen 11 suçlamayı da kabul etmedi.

Yapılan yargılamanın tamamı İran rejiminin "korku yaymak" amacıyla kullandığı yöntemlerden biri olarak İran devlet televizyonlarında canlı olarak yayınlandı. Mahkeme 10 dakika süren yargılamanın ardından Yassin’i idama mahkum etti.

Kararın ardından İran ve Rojhilat’ın birçok kentinde gençler, sokaklara çıkarak kararı protesto etti. Yine dünyanın birçok ülkesinde yaşayan sanatçılar da Yassin’e verilen idam cezasını kınayarak, kararın geri çekilmesi için kampanya başlattı.

Dünya