İran'da Mahsa Amini protestolarında en az 17 kişi hayatını kaybetti

İran'da Mahsa Amini protestolarında en az 17 kişi hayatını kaybetti

İran'da Mahsa Amini'nin başörtüsü yasalarını uygulayan ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesiyle ilgili protestolarda en az 17 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından resmi devlet televizyonunda yer alan açıklamalara göre düzenlenen protestolarda ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi. Ölenler arasında üç güvenlik görevlisinin de olduğu bildirildi.

ÖLENLERİN SAYISININ DAHA FAZLA OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

BBC Türkçe'de yer alan haberde, ülkede protestolarda ölenlerin sayısının çok daha fazla olduğuna inanılıyor.

Güvenlik güçlerinin protestoculara açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenlerden birinin 16 yaşındaki bir erkek olduğu belirtildi.

22 yaşındaki Mahsa Amini Tahran'da başörtüsü denetimi yapan ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra 14 Eylül'de hayatını kaybetmişti.

Amini'nin gözaltında dövüldüğü ve işkenceye maruz kaldığı, bu nedenle komaya girdiği iddia edildi.

Polis ise Amini’nin Tahran'daki ahlak polisinin getirdiği karakolda 13 Eylül'de aniden kalp rahatsızlığı yaşayarak acilen hastaneye kaldırıldığını öne sürdü.

Protestoların altıncı günde 80'den fazla kent ve kasabaya yayıldığı, göstericilerin sıklıkla "Kadın, yaşam, özgürlük" sloganını attıkları bildiriliyor.

Sosyal medyada da tepkiler dile getirilirken bazı kadınlar protesto için saçlarını kesti.

Yetkililer, Instagram ve WhatsApp'a da erişim engeli getirdi. Son yıllarda diğer sosyal medya platformlarının engellenmesi nedeniyle ülkede bu iki uygulama yoğun bir şekilde kullanılıyordu.

Mahsa Amini'nin babası Emcet Amini, kızının sağlık sorunu olmadığını ve otopsi raporunun kendisine gösterilmediğini söyledi.

Etiketler :