İran'da protestoların sekizinci haftası: İranlı takım Hindistan maçı öncesi çalınan milli marşa eşlik etmedi

İran'da protestoların sekizinci haftası: İranlı takım Hindistan maçı öncesi çalınan milli marşa eşlik etmedi
İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından sekizinci haftasına giren protestolar devam ederken İranlı milli sutopu takımı Hindistan maçı öncesi çalınan marşa eşlik etmedi.

İran milli sutopu takımının oyuncuları, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen Asya Şampiyonası’ndaki ilk maçı öncesi çalınan İran ulusal marşına eşlik etmedi.

Sosyal medyada bu görüntüler, İranlı sporcuların ülkede sekiz haftadır devam eden hükümet karşıtı protestolara desteği olarak yansıtıldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, sosyal medyada yayımlanan videolarda İranlı sporcular ve teknik ekibin Hindistan maçı öncesi çalınan marşa eşlik etmediği görülüyor.

Bir Twitter kullanıcısı bu görüntüleri “İran milli sutopu takımının en radikal eylemlerinden biri. Sporcuların İran halkına destek verdiğini biliyoruz ve bunu takdir ediyoruz” dedi.

Geçen hafta da Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen bir turnuvada İran plaj voleybolu takımının oyuncuları milli marş çalınırken sessiz kalmıştı.

İran takımı oyuncuları Brezilya’yı yenip şampiyon olmalarına karşın sevinç gösterisinde bulunmamış ve kutlama yapmamıştı.

Said adlı bir oyuncu ise sayı yaptıktan sonra, elleriyle saçını keser gibi yapmıştı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle ahlak polisince gözaltına alınmasından üç gün sonra hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar sekizinci haftasına girdi.

Amini’nin hayatını kaybetmesinden sonra İran ve başka ülkelerde pek çok kadın, saçlarını kestiği ya da başörtülerini yaktığı videolar paylaşmıştı.

İran İnsan Hakları Örgütü’ne göre, şimdiye kadar 137 kentte 877 protesto eylemi düzenlendi.

Kuruluş, bu eylemlerde 50’si çocuk 321 protestocunun ve 46 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Dünya