İran'dan, Amini protestolarıyla bağlantılı ilk idam kararı

İran'dan, Amini protestolarıyla bağlantılı ilk idam kararı
İran'da 'yeryüzünde bozgunculuk yapmakla' suçlanan 1 protestocuya idam cezası verildi. 'Kamu düzenini ve huzurunu bozmak' ile suçlanan 5 kişi ise hapis cezası aldı.

İran'da ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Jina Amini'nin ölümünün ardından başlayan gösterilere katılan ve 'isyan çıkarmakla' suçlanan çok sayıda göstericinin yargılanması devam ederken, Tahran Devrim Mahkemesi 1 kişiye idam 5 kişiye de hapis cezası verdi. İran Yargı Erkine bağlı Mizan Haber Ajansında yayımlanan haberde, Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei’nin talimatıyla, 'protesto davalarının süratle, adalet ve hukuka dayalı ve aceleci davranmadan soruşturulma sürecinin başladığı ve sanıkların yargılanmasına devam edildiği' belirtildi.

Kimlik bilgileri belirtilmeksizin Tahran Devrim Mahkemesi'nin göstericilerden birine idam cezası 5 göstericiye de hapis cezası verdiği, kararlara temyiz yolunun açık olduğu aktarıldı. İdam cezasına çarptırılan kişi, 'devlet kurumunu kundaklama, kamu düzenini ve huzurunu bozma, ulusal güvenliğe karşı açık ve gizli faaliyette bulunma, kamu malına kasten zarar verme ve yeryüzünde bozgunculuk yapmak'la suçlanıyor.

Haberde ayrıca Devrim Mahkemesi'nin 5 kişiye de 'milli güvenliğe karşı suç işlemek, kamu düzenini ve huzurunu bozmak amacıyla açık ve gizli faaliyette bulunmak' gibi suçlamalarla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verdiği kaydedildi.

'GÖSTERİCİLER İLE İSYANCILAR AYRILMALI'

İran Meclisi'ndeki 227 milletvekilinin imzasıyla 6 Kasım Pazar günü, 'gösterilerde ateşli veya ateşsiz silahlarla insanların canına kast eden ve ölümlerine neden olan kişiler hakkında idam cezasının uygulanmasını öneren' bir bildiri yayımlanmıştı. İran Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 7 Kasım'da yaptığı açıklamada, 'yargı sürecinde göstericilerle isyancıların birbirinden ayrılması gerektiğini' vurgulamıştı. Ejei, yargı mensuplarından değerlendirmelerinde dikkatli olmalarını isteyerek "Yargı mensupları, son gösterilerde asıl isyancılarla suçsuz ve kandırılmış insanları ayrıştırmalı ve gerekli mekanizmalarla bu kişileri serbest bırakmalıdırlar" ifadelerini kullanmıştı.

İran Meclis Başkanlığı Sözcüsü Nizamuddin Musevi ise 8 Kasım Salı günü, 227 milletvekilinin bildirisine değinerek, şunları söylemişti: “(Bu bildiride) Batı medyasının çizdiği yanlış çerçevenin aksine, ölüm cezasından bahsedilmiyor ancak insanların canını alan kişilerin 'kısası' vurgulanıyor. Başkalarının canına kıyanlara da ceza uygulanır. Protesto bahanesiyle insanların silahla öldürülmesi ve katledilmesi kabul edilemez."

Dünya