iRobot'u satın alıyor: 'Amazon gerçekte bir gözetleme şirketidir'

iRobot'u satın alıyor: 'Amazon gerçekte bir gözetleme şirketidir'

Ev temizleyen robotlar üreten iRobot şirketi, tam 1,7 milyar dolar değerinde Amazon’a satılıyor.

Bundan daha önce savaş robotları üreten, şimdilerde ev temizleyen robotlar üreten iRobot şirketi, tam 1,7 milyar dolar değerinde Amazon’a satılıyor.

webtekno'da yer alan haberde, "‘Bir robot süpürge şirketi için niye bu kadar para ödeniyor?’ diye sorabilirsiniz. Asıl sebep robotlar veya teknolojileri değil, bu robotların içerisinde barındırdığı veri. Anlaşma gerçekleşirse Amazon, başka bir kişisel veri kaynağına daha erişim sağlayacak: iRobot süpürge sahiplerinin evlerinin planları" yorumu yapıldı.

'AMAZON GERÇEKTE BİR GÖZETLEME ŞİRKETİDİR'

Kâr amacı gütmeyen dijital haklar organizasyonu Fight for the Future'ın direktörü Evan Greer, Amazon hakkında şunları söylüyor: "İnsanlar Amazon'u çevrim içi bir alışveriş platformu olarak görüyorlar ancak Amazon gerçekte bir gözetleme şirketidir. İş modelinin özü budur ve tekel gücünü ve kârını sağlayan da budur.”

Amazon'un bu satın alım işlemiyle sahip olacağı veriler, tüm dünyada milyonlarca evin haritasına sahip olması anlamına geliyor. Yani Amazon, bir nevi evlerimizin içine kadar bilecek.

Amazon, iRobot verilerini nasıl kullanacağına ilişkin soruları yanıtlamayı reddetti ancak şirket sözcüsü Alexandra Miller, şirketin müşteri bilgilerini iyi bir şekilde koruduğunu belirttiği bir açıklama yaptı. Açıklamada "Müşteri güveni, kazanmak için ve her gün korumak için çok çalıştığımız bir şeydir" ifadeleri yer alıyor.