Vali, İskilipli Atıf anmasını savundu: "Anma doğrudur, mahşeri vicdanda makes (yansıma) bulacağına inanıyorum"

Vali, İskilipli Atıf anmasını savundu: "Anma doğrudur, mahşeri vicdanda makes (yansıma) bulacağına inanıyorum"
İskilipli Atıf’ı anan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, eleştirilere yanıt verdi: “Ben İskilip’te yaptığımız anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyor, mahşeri vicdanda makes bulacağına can-ı gönülden inanıyorum.”

İskilipli Atıf’ı anan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. İskilipli Atıf için "İlim, aksiyon ve dava adamı" ifadesini kullanan Çiftçi“ Anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyor, mahşeri vicdanda makes bulacağına can-u gönülden inanıyorum” dedi.

Çorum Valisi Çiftçi, ölümünün 95. yılında (4 Şubat Perşembe) İskilipli Atıf’ın mezarı başında dua ettiklerini ve ardından İskilip Ulu Cami’de mevlid okuyarak andıklarını söyledi. Vali Mustafa Çiftçi, kendisine getirilen eleştirilere karşı kendini şöyle savundu:

İLİM AKSİYON VE DAVA ADAMI

“1876-1926 yıllarında yaşayan ilim, aksiyon ve dava adamı M. Atıf Efendi’yi geçen yıl da (2020) Valiliğimiz, Çorum Belediye Başkanlığımız, Hitit Üniversitemiz ve Atıf-Der işbirliğiyle anmış ve bilimsel bir sempozyumda ilmi, içtimai ve siyasi yönleriyle ele almıştık. Gayemiz İskilipli M. Atıf Efendiyi tartışmalı alandan ilmi alana çekmek, eserleri ve hayatıyla değerlendirmek, nihai hükmü aziz milletimizin vicdanına bırakmaktı. Bu yıl da düzenlemeyi düşündüğümüz sempozyumu pandemi nedeniyle gerçekleştiremedik, onun yerine bu yıl Atıf-Der’in organize ettiği şekliyle sade bir kabir ziyareti ve mevlid programıyla sınırlı tuttuk.”

Gündem