İslam Memiş, yükselişin ardından gram altın sahiplerini uyardı: Sakın bu tuzağa düşmeyin

İslam Memiş, yükselişin ardından gram altın sahiplerini uyardı: Sakın bu tuzağa düşmeyin

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altında yaşanan yükselişin ardından 'şimdi iki kat dikkatli olmanın vakti' uyarısında bulundu.

Türkiye'de dar ve orta gelir grubunun yatırım için değişmez tercihi altın, ABD'de patlak veren banka iflaslarının ardından rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

Ons altın gün içerisinde 1980 dolara çıkarken, gram altın için 'psikolojik sınır' olarak tanımlanan 1200 lira seviyesi de geride bırakıldı. Altının daha fazla yükselmeyeceğini düşünerek, yüksek seviyede satış yapmayı planlayan altın sahiplerine ise İslam Memiş'ten "sakın bu hataya düşmeyin" uyarısı geldi.

Gram altın sahipleri bu tuzağa düşmeyin!

Yaşanan yükselişlerin devam edeceğini iddia eden Memiş, "Altının yükseliş yolu uzun ve istikrarlı olacak" ifadelerini kullandı.

Memiş, önümüzdeki süreçte bir fiyat dengelemesi yaşanabileceğini ve altında ufak çaplı düşüş hareketlerinin gözlemlenebileceğinin altını çizerek, "Yine de bir düşen altın iki yükselecek, 2023 altının yılı olacak" şeklinde konuştu. Her dönemde yapılan bu dengelemelerde panik havasına girenlerin kaybettiğini hatırlatan Memiş, "İlk fiyat düşüşünde altınınızı satarsanız, gelecek yükseliş dalgasında pişman olursunuz" dedi.

Özellikle Slikon Vadisi Bankası'nın (SBV) iflas etmesinin ardından, batma furyasına katılan birçok banka ile birlikte ABD bankacılık sistemi için krizin domino etkisi yaratabileceğinden korkulmuştu. Milyarlarca dolarlık yatırımını her dönemde 'güvenli liman' olarak bilinen altına kaydıran yatırımcılar, portfolyolarında bulunanların bir kısmını ise kripto paralara yöneltti.

Yaşanan gelişmelerin akabinde yaklaşık 1 yılın ardından yeniden 27 bin dolar seviyesine dayanan Bitcoin, parasını bankada tutmak istemeyen vatandaşlar için de cazip bir alternatif olduğunu hatırlatmaya devam etti.

Altın için kritik tarih 21-22 Mart

Batan bankaların ve tehlikeye giren ABD finansal sisteminin ardından ilk kez toplanacak olan ABD Merkez Bankası (FED), 21-22 Mart'ta faiz kararı için bir araya gelecek. SBV krizinin öncesinde toplantıdan 25 ya da 50 baz puanlık faiz artırımı çıkmasına kesin gözüyle bakan piyasalar, yapılacak faiz artırımının bankaları daha da baskılayabileceğini düşündükleri için FED toplantısı hakkındaki beklentilerini tersine çevirmiş durumda.

Powell'ın açıklamalarına karşın, FED kanadından en fazla 25 baz puanlık bir faiz artırımı beklenirken, ABD'nin önemli birçok bankasının hafta içi yayınladığı raporlarda faiz artırımına gidilmemesinin de muhtemel olduğu belirtildi.

FED tarafından faiz konusunda artırım kararının gelmemesi ise, halihazırda uçuşa geçen altın için yukarı yönlü bir ivmelendirici olacak. 21-22 Mart'a kadar altının mevcut seviyesini koruması halinde, FED kararı ile birlikte ons altın için 2000 dolar bandının geçilmesi ise oldukça muhtemel.

(Kısa Dalga)