İslam Memiş'den altın için kritik uyarı: Değer tespiti yapan eksper kim?

İslam Memiş'den altın için kritik uyarı: Değer tespiti yapan eksper kim?
Ekonomist İslam Memiş Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcısına önemli tüyolar verdi.

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, bankadaki eksperi eleştirdi.

Elinde fiziki altını olan yatırımcıları uyaran Memiş, yetkililere çağrıda bulundu.

Memiş'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

"Banka müşterisi bankaya fiziki altınlarını götürüyor. Bankadaki eksper “Altın külçeler borsada işlem gören markalar olması gerek, bu külçeler düşük ayar çıkıyor, isterseniz kilo başına 3,5 gram eksiğine alabilirim” diyor.

@HMBakanligi @DarphaneGM tarafından yetkilendirilmiş ve denetlenen rafinelerin külçe altınlarına nasıl olurda düşük ayar diyebilirler? Nasıl olurda milletin altınlarını eksik gram alma cüretinde bulunabilirler? Bu eksperler kim, kimin elemanı amaçları ne hepsini biliyorum. Ancak meydan boş.

Bilmek bir şey ifade etmiyor. Bugüne kadar milletin altınlarını eksik hesaplama ahlaksızlığını denetleyen kim? Yastık altındaki altınlar ekonomiye böyle kazandırılacak öyle mi? Bu zihniyet ile çok beklersin. Efendiler, ortalık çakal dolu, milletin hakkına sahip çıkın.

Altın değer tespiti yapan eksper kim? Banka, özel bir rafine ile altın toplama için anlaşıyor. Rafine de işçi olarak o kişiyi işe alıyor, bankalara altın toplamaya gönderiyor. Yani, rafine diğer rafine ile rakip konumunda.

Kendi mallarının güvenli olduğu imajı veriyor ve rakip görüyor. Bu eksperlerin, ustalık belgeleri var mı? Kim nasıl denetliyor? Denetleniyorsa yaptığı işlemde “Bu külçe altından 3,5 gram kesmişsiniz” diye hesap neden sorulmuyor?" (Kısa Dalga)