İsmail Saymaz İmamoğlu davasının perde arkasını anlattı: O hakim hakkında müfettişler görevlendirildi

İsmail Saymaz İmamoğlu davasının perde arkasını anlattı:  O hakim hakkında müfettişler görevlendirildi
İsmail Saymaz, Perdenin Önü Arkası programında İBB Başkanı İmamoğlu'nun daha önce Halk TV yayında 'hakim ceza vermesi yönünde tehdit edildi mi?' diye sorduğu hakim Hüseyin Zengin'in soruşturulması için müfettişler görevlendirildiği duyumunu aldığını açıkladı. İsmail Saymaz o hakimin iddiaya göre nasıl baskı altına alındığına dair bilgilerini canlı yayında aktardı. Saymaz, hakim hakkında inceleme için de müfettiş görevlendirildiğini iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşmasının ardından davanın günlerce konuşulan ve İmamoğlu'na ceza vermesi yönünde telkin ve tehdit edildiği iddia edilen hakimi hakkında İsmail Saymaz çarpıcı açıklamalar yaptı.

Saymaz, davanın hakimi ve yargının üst düzey isimleri arasında geçen konuşmaları anlattı:

İddiaya göre davanın hakimi etrafına diyor ki bana aktarıldığı kadarı ile 'Yüksek düzeyde bir yargı görevlisinin kendisine gelip İmamoğlu'na '2 yıldan fazla ceza vermelisin. Bu konudan reisin de haberi var." dediği iddia ediliyor. Hakim bu teklifi reddediyor. Kanun ne yazarsa onu yaparım diyor. Daha sonra bir başka yargıda yüksek görevli bir kişinin, yargı camiasında görevli sıfatı önemli birinin 'bu davayı yüksekten birileri takip ediyor. 2 yıldan fazla hapis cezası verirsen istediğin yere ağır ceza hakimi başkanı olacaksın. Hemen bu adliyede bile' dediği iddia ediliyor.

HAKİM REDDETTİ

Fakat hakimin bu teklifi reddettiği 'Ben Allah'a nasıl hesap vereceğim. Yarın ahirette ne diyeceğim. Kanunda ne yazıyor ise onu uygularım dediği iddia ediliyor. Bunun üzerine kendisini ikna etmek üzere gelen kişi 'seni buraya biz getirdik, dediğini yapmazsan seni mahkemeden alırız. Seni de göndeririz.Daha önce şu numaralı(...) ceza mahkemesi C. adlı kadın hakimi gönderdiğimiz gibi diyor.

Bunun üzerine tehditlerine devam ederek 'istinaf mahkemesini ayarladık. Bölge adliyesi mahkemesi başkanı da orayı halledeceğini söyledi. Yargıtay'a da çalışıyoruz.' dediği iddia ediliyor.

BU TEHDİT İDDİALARI DOĞRU MUDUR?

Bunlar doğru mudur? Bunu İstanbul Büyükşehir Başkanı önceki Halk TV'de katıldığı yayında genel çerçevesi ile anlattı. Barış Terkoğlu da yazdı, Murat Ağırel de yazdı. Bu yazılara erişim engeli geldi.

'BİRDEN DOSYASI KAPATILAN HAKİM FETÖCÜ OLDU'

Birden bire Sabah gazetesi ve iktidar yanlısı gazeteler 'Bu hakim 17-25 Aralık dönemi öncesi Fetöcüymüş' diye haberler yapmaya başladılar. 17-25 öncesi diye kapılara çarpı atmaya başlarsanız AK Parti milletvekillerinin yarısı cezaevine gider. Yüksek yargıdakilerin bugün AK Parti'yi destekliyor olup, yarıda ve yüksek görev yapanların kayda değer bölümü koltuğunda oturamaz.

Şimdi diyorlar ki bu hakim 17-25 Aralık dönemi öncesi cemaat yurtlarından ayrılmış falan... Bu hakimin Fetö'cü olduğunu İmamoğlu davasında ceza vermeyeceğim dediği an mı fark ettiniz?

İmamoğlu için kritik gün: İşte dava öncesi bilinmesi gerekenler

'PLAKETİNİ ERDOĞAN'IN ELİNDEN ALMIŞ BİR HAKİM'

2014 yılında Cumhurbaşkanı'ndan plaket alan hakim... 17-25 Aralık öncesi Fetö'cüydü ise 2021 yılında Ekrem İmamoğlu davasında ne işi var? İstanbul'un en önemli adliyesinde ne işi var? O ki Fetö'cüydü, Fetö'cü olduğunu biliyordunuz, 17-25 Aralığı biliyordunuz, niye görevden almadınız. Niye Ekrem İmamoğlu'nun davasına koydunuz? Bu hakimin Fetö'cü olduğunu, Ekrem İmamoğlu davasında ceza vermeyeceğini söylediği andan itibaren mi fark ettiniz?

'O HAKİM HAKKINDA MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRİLMİŞ'

Öğrendiğim kadarıyla şu süreçte bu hakim için müfettiş görevlendirilmiş. Bu yeni bir bilgi. Samsun'da Adalet Bakanlığı müfettişlerinin bu hakim hakkında inceleme yaptığı yönünde bir duyum elde ettim. Nedir acaba bunun içeriği? Fetö iddiası mı? Öyle ya, yahut başından geçtiği biraz önce anlattığım iddialar ile ilgili etrafta açıklamalar yapıldığı gerekçesi ile mi? Nedir?

Samsun Adliyesi'de bir teftişin başlatıldığı ve bu hakimin de müfettişlerle muhatap olacağını duydum.

'NEDEN? TUZAK ORTAYA ÇIKTI ÇÜNKÜ'

Bu hakim Samsunlu, memleketine gitti, AK Partili ve muhafazakar... Zaten plaketini Cumhurbaşkanı'nın elinden almış. Hakkındaki üstelik FETÖ iddiası ile ilgili Hakim ve Savcılar Kurulu'ndaki dosya 2020'de kapanmış. Dosya rafa kaldırılmış. Siz bu adamın bütün kimliğini biliyor, İstanbul Adliyesi'nde göreve koyuyorsun, bu hakimin kapanmış dosyasındaki Fetöcülüğü İmamoğlu ile ilgili etrafına başından geçenleri anlattıktan sonra aklınıza geliyor... Neden? Tuzak ortaya çıkıtı. Tuzak var kumpas var. Ortaya çıktı.

'BU DOSYA PROJE DOSYA GÖRÜNÜMÜ VERİYOR'

Şimdi yerine yeni hakim geldi. Ben demiyorum ki 'ceza verecektir, art niyetlidir' bunu diyemem. Ama göreceğiz. Ama o dosyada şüphe var. Bütün bu hikayelerin bütün bu iddiaların konu edildiği bu dosyada 'İmamoğlu'nu siyasetten düşürme şüphesi var' Bu dosya bir proje dosya görünümü veriyor.

"İSTANBUL'U SEÇİMLE ALAMADIK YARGI DARBESİ İLE ALALIM"

Maksadı şu olabilir. İki maksadı olabilir. Birincisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni seçimle alamadık, yargı darbesi ile alalım. 2023 ve 2024 seçimlerinden önce belediye kaynaklarını AK Parti'ye aktaralım. AK Parti tıpkı 2009'dan önceki gibi TÜRGEV'in bir hortumunu İGDAŞ'a ne bileyim belediyeden oluk oluk paralar çeksin... Gayrimenkuller alsın. Belediye kaynakları ile kampanya yürütelim.

'İKİNCİ MAKSADI İMAMOĞLU'NU SİYASETTEN SİLMEK OLABİLİR'

İkinci İmamoğlu'nu siyasetten düşürelim. Çünkü İmamoğlu Türkiye'de muhalefetin 3-4 cumhurbaşkanı adayından biri, saha çalışmalarına göre Mansur Yavaş'tan sonra ikinci sırada geliyor. Gelecekte öyle bir iddiası olursa cumhurbaşkanlığı adaylığından siyasetten düşürelim... Bu yönü ile bu dava siyasi bir davadır.

Gündem