Comanchero çetesinin lideri Ayık'ın kara parasını, eski polis akladı

Comanchero çetesinin lideri Ayık'ın kara parasını, eski polis akladı
Kırmızı bültenle aranan Comanchero çetesinin lideri Ayık'ın Türk vatandaşlığı pazarladığı ortaya çıkmıştı. Ayık'ın kara parasını da eski bir polis memurunun akladığı belirtildi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, dünkü köşesinde Comanchero çetesinin lideri Hakan Ayık’ın gayrımenkul alarak vatandaşlık elde etmesi işine aracılık eden eski polis memuru M.S.’nin ağabeyi H.S.’nin de bu operasyon gerçekleştiğinde Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı olduğunu yazdı.

'Suçtan elde edilen gelir aklandı'

Saymaz bugünkü yazısında ise MASAK raporuna göre M.S.'nin “Suçtan elde edilen gelirleri akladığı” ileri sürüldüğünü aktardı.

Saymaz’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanan M.S., Comanchero'nun Türkiye'deki üyeleri arasında bulunan Duax Hehopa Ngakuru ile bağlantılı kabul ediliyor.

Ngakuru'nun, örgüt içinde ‘The Negotiator' (Arabulucu) ve ‘Big Chef' (Büyük Şef) takma isimlerini kullandığı iddia ediliyor. Hakan Ayık'ın (Reis) kullandığı, küresel organize suç dünyası içerisinde yaydığı ve tüm yazışmaları FBI'nın eline geçen ‘Anom' adlı cep telefonu uygulamasının kullanıcıları arasında Ngakuru da var. Ngakuru, Anom'da ‘Bullseyes' kod adı ve 6453B7 cihaz numarasıyla bağlantı kuruyor.

Para transferi

M.S. için yöneltilen iddialar şu şekilde:

“Yeni Zelanda tarafından Kırmızı, Avusturalya tarafından Mavi Bültenle aranan Duax Hohepa Ngakuru'nun, M.S.'nin şirketinde çalışan göründüğü; Duax'ın çalışanı U.İ. tarafından kendisi ve eşine para transferi yapıldığı; Nikolaj Ankov isimli kişinin vatandaşlık işlemi için Ayık'tan satın aldığı iki daireye karşılık ödenmesi gereken tutarın M.S. üzerinden gönderildiği; Bahattin Ferhan ve Barış Tükel'in M.S'ye para gönderdiği; Ayık'ın eski iş ortağı Hasan Savaş ile para transferi içinde olduğu; Ayık ve Can Kaan (Henry Dhujari) ile ortak seyahat kayıtlarının bulunduğu; Maximilian Rivkin'in Türkiye'deki yabancı kimlik sisteminde M.S.'ye ait adres ve cep telefonu numarasının kayıtlı olduğu…”

MASAK raporunda M.S.'nin “Suçtan elde edilen gelirleri akladığı” ileri sürülüyor.

3 yıl önce Emniyet müdürüydü, Polis Akademisi'ne alındı

M.S.'nin ağabeyi H.S., Kafes Operasyonu yapılan dek Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Operasyondan sonra Polis Akademisi'nde kızağa alındı.

H.S., üç yıl önce Beyoğlu Emniyet Müdürüydü. (Kısa Dalga)