İsrail, Cibaliya Mülteci Kampı'nı vurdu: 100'ü aşkın ölü var

İsrail, Cibaliya Mülteci Kampı'nı vurdu: 100'ü aşkın ölü var
Geçişi ateşkesin bitmesinin ardından İsrail saldırılarını artırarak devam ediyor. İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Cibaliya Mülteci Kampı'nı vurdu. 100'den fazla sivilin öldüğü açıklandı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail saldırısı, Cibaliya'da yüzlerde kişinin yaşadığı bir binayı hedef aldı. İsrail'in füze saldırısının Obeid ailesine ait bir binayı hedef aldığı aktarılan haberde, yaklaşık 100 kişinin saldırı sonucu hayatını kaybettiği, bu kişilerin arasında kadın ve çocukların da olduğu bilgisi paylaşıldı.

15 bin kişi öldürüldü

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 248 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. (Kısa Dalga)

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli serbest bırakıldı. (Kısa Dalga)

Dünya