İsrail Gazze'de İslami Cihad'ı hedef aldı

İsrail Gazze'de İslami Cihad'ı hedef aldı

İsrail'in, Gazze'ye hava saldırısı düzenleyerek üst düzey bir İslami Cihad komutanını hedef aldığı açıklandı.

İsrail ile İslami Cihad arasındaki gerilim yeniden tırmanıyor. Hafta başında bir İslami Cihad liderinin tutuklanmasının ardından misillemelere karşı Gazze sınırını kapatan İsrail, bu kez de bölgeyi hava saldırısıyla hedef aldı.

İslami Cihad'dan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında örgütün üst düzey bir komutanının hedef alındığı belirtildi. Açıklamada, saldırıda bir kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı belirtildi. Ölen kişinin, İslami Cihad komutanı olduğu aktarıldı.

İslami Cihad açıklamasında, "Düşman halkımıza ve bize karşı bir savaş başlattı, kendimizi ve halkımızı koruyacağız" denildi.

İsrail ordusu da Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Gazze'deki Filistin İslami Cihadı'nın yönelttiği doğrudan tehditlerin ardından, İsrail Savunma Kuvvetleri Gazze Şeridi'ni vuruyor. Özel bir durum ilan edildi. Ayrıntılar gelecek" denildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı da bölgede acil durum ilan edildiğini, saldırıda ölenler olduğunu duyurdu. Televizyon kanallarındaysa, dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Gazze'deki bir binanın çatısından duman yükseldiği görüldü.

Hava saldırısı, İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'nın Cenin kentinde hafta başında üst düzey İslami Cihat lideri Bassam al-Saadi'yi tutuklamasının ardından geldi. Bu baskın sonrasında İsrail, misilleme ihtimaline karşı Gazze'den tüm geçişleri ve bazı yolları kapatmıştı. (Kısa Dalga)

Fotoğraf: Arşiv