İsrail-Hamas çatışmasında rehine krizi: Sayı bilinmiyor, İsrail Mısır'dan arabuluculuk talep etti

İsrail-Hamas çatışmasında rehine krizi: Sayı bilinmiyor, İsrail Mısır'dan arabuluculuk talep etti
The Wall Street Journal’a konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi ve Mısırlı yetkililer, Hamas'ın elinde rehine bulunduran bazı mensuplarıyla iletişiminin koptuğunu, rehin alanlar arasında sivillerin de olduğunu belirtti.

İsrail ordusu, Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın 'Aksa Tufanı' saldırısıyla başlayan İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, Hamas'ın İsrailli sivil ve askerleri rehin aldığını bildirdi.

Gazete Duvar’ın The New York Times’tan aktardığına göre, İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsraillilerin rehin alındığı haberlerini doğruladı.

İsrail'in sınır kentlerinde yaşayanların sosyal medyada paylaştıkları görüntülerde de silahlı kişilerin kapı kapı dolaştıkları görülürken, Hamas ve İslami Cihad örgütü yaptıkları açıklamalarda ellerinde İsrailli rehineler olduğunu ifade etmişti.

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari'nin açıklamasının yanı sıra, The New York Times gazetesinin doğruluğunu teyit ettiğini bildirdiği bir videoda da pek çok İsraillinin Gazze sınırına yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunan Be’eri Kibbutz bölgesinde rehin alındığı görülüyordu.

Söz konusu videoda, en az beş kişi elleri arkalarında, yürüyerek ve motosiklet üzerinde kendilerini alıkoyan silahlı erkekler tarafından bir yolda yürütülüyordu. İsrail basını, Be’eri'deki bir yemekhanede 50 kadar rehinenin tutulduğunu ifade ederken, The Jerusalem Post gazetesi, resmi olmayan raporlara göre yaklaşık 750 kişinin rehin alındığını aktardı.

WSF: Hamas'ın rehin alan bazı mensuplarıyla bağlantısı koptu

ABD'nin The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Mısırlı yetkililer, Hamas tarafından alıkonulan İsraillilerin serbest bırakılmasını sağlamak üzere İsrail'in Mısır'dan arabuluculuk yapmasını talep ettiğini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermezken, üst düzey bir Hamas yetkilisi ve Mısırlı yetkililer, The Wall Street Journal'a yaptıkları açıklamada, Hamas'ın elinde rehine bulunduran bazı mensuplarıyla iletişiminin koptuğunu, rehin alanlar arasında sivillerin de olduğunu, bunun da ne kadar kişinin rehin alındığı konusunda net bir rakam vermeyi zorlaştırdığını belirtti. (Kısa Dalga)

Dünya