İsrail’den Cibaliye mülteci kampına saldırı: Aralarında çocukların da olduğu 80’den fazla Filistinli yaşamını yitirdi

İsrail’den Cibaliye mülteci kampına saldırı: Aralarında çocukların da olduğu 80’den fazla Filistinli yaşamını yitirdi
Cibaliye Mülteci Kampı'nda bir BM okuluna saldırıda en az 50 kişi hayatını kaybederken, kamptaki bir başka binaya yapılan saldırıda 19'u çocuk 32 kişi öldürüldü.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana aralıksız bombardıman altında tuttuğu ve kara harekatının da sürdüğü Gazze’de can kayıpları artıyor. İsrail bir kez daha mülteci kampını hedef alırken, Gazze’de 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 300 oldu.

İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye'de bulunan Birleşmiş Milletler sığınaklarına yaptığı hava saldırılarında 80'den fazla insanın hayatını kaybettiği belirtildi.

T24’de yer alan habere göre, Cibaliye Mülteci Kampı'ndaki Birleşmiş Milletler yönetimindeki bir okula yapılan şafak saldırısında en az 50 kişi hayatını kaybetti.

Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, Cibaliye kampında başka bir binaya yapılan saldırıda aynı aileden 19'u çocuk 32 kişinin öldürüldüğünü belirtti.

“Siviller bunu daha fazla kaldıramaz”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Sığınaklar güvenlik içindir. Okullar öğrenmek içindir. Kuzey Gazze'deki El Fakhuri okulunda çocuk, kadın ve erkeklerin öldürülmesine dair haberler trajik. Siviller bunu daha fazla kaldıramaz ve kaldırmamalı da" yazdı.

Daha önce Cibaliye'deki sivillere sosyal medya üzerinden Arapça olarak bölgeden ayrılma çağrıları yapan İsrail ordusu, The Guardian'ın konuyla ilgili sorularını yanıtlamadı.

“Su ve gıda tükenmek üzere”

Öte yandan, BM, Gazze'deki sığınakların tıkış tıkış hale geldiğini, su ve gıda erzaklarının tükenmekte olduğunu bildirdi. BM, sığınaklarda insanların açılıktan ölebileceğini ve enfeksiyon riski bulunduğunu vurguladı.

İsrail ordusu ayrıca dün sabah (18 Kasım), Han Yunus'un hemen dışındaki bir bölgeye de hava saldırısı düzenledi. Saldırıda en az 26 kişi hayatını kaybetti. İngiliz The Guardian gazetesi, bu saldırının Gazze'deki sivillere "hiçbir yerin güvenli olmadığını hatırlattığını" yazdı.

Endonezya Hastanesi'nin dışında kanlı battaniyelere sarılmış 20 cesedin fotoğrafı da paylaşıldı. BM yetkilileri ölümleri kınadı.

Can kaybı 12 bin 300 oldu, 6 bin kişi kayıp

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda 5 bini çocuk, 3 bin 330'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 Filistinli hayatını kaybetti.

Ayrıca binlerce kişi de kayıp. Gazze'deki hükümetten yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'nde enkaz altında ya da cesetleri sokaklarda olup henüz ulaşılamayan 4 binden fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 6 bin kayıp olduğu aktarıldı. (Kısa Dalga)