İsrail’den Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne operasyon: ‘Tanklar ve yüzlerce asker girdi’

İsrail’den Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne operasyon: ‘Tanklar ve yüzlerce asker girdi’
İsrail ordusu, Şifa Hastanesi'ne operasyon başlatıldığını açıklarken, hastaneden bir tanık, “Hastane tesisi içerisinde altı tane tank gördüm. Yüzlerce komando acil servisin bulunduğu ana binaya girdi” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 40. gününe girerken, İsrail Savunma Kuvvetleri, gece saatlerinde yaptığı açıklamada, çok sayıda Filistinlinin sığındığı ve abluka altında tutulan El Şifa Hastanesi'ne yönelik operasyon başlattığını açıkladı. Hastaneden bir görgü tanığı “Hastane tesisi içerisinde altı tane tank gördüm. Yüzlerce komando acil servisin bulunduğu ana binaya girdi” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin sosyal medyadaki açıklamasında, El Şifa Hastanesi'nin bir bölümünde "Hamas'a karşı hassas ve hedefe yönelik operasyon” başlatıldığı, bunun "istihbari bilgilere dayalı" yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "bu tesise ve hassas duruma uygun olarak eğitilen tıbbi ekipler ve Arapça konuşan görevlilerin" de operasyonda yer aldığı kaydedildi.

İsrail ordusu, "Hamas'ın canlı kalkan olarak kullandığı sivillere zarar verilmemesinin hedeflendiğini” ileri sürdü.

İsrail, bu açıklamasından saatler önce yaptığı açıklamada, hastanenin altında Hamas'a ait bir üs bulunduğunu iddia etmişti.

“Tanklar ve yüzlerce asker hastaneye girdi”

El Şifa Hastanesi'nden bir tanık, İsrail askerlerinin hastaneye baskın düzenlediğini doğruladı.

Hastane içerisinde bulunan Khader Al-Zaanoun, “Hastane tesisi içerisinde altı tane tank gördüm. Yüzlerce komando acil servisin bulunduğu ana binaya girdi. Bazı askerler maskeliydi ve Arapça 'Kıpırdamayın' diye bağırdıklarını gördüm” diye konuştu.

Khader Al-Zaanoun, ayrıca "Askerler içeriye sis bombası attı, insanlar nefes alamıyorlar" dedi.

BBC, Khader ile daha sonra bağlantının kesildiğini aktardı.

ABD’den İsrail’in açıklamasına destek

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Beyaz Saray ilk kez, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin altında Hamas'ın üssü olduğuna yönelik İsrail’in iddialarına destek verdi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Hamas'ın Şifa Hastanesi altında komuta merkezi olduğuna yönelik "istihbarata sahip olduklarını" iddia etti.

Kirby, "Hamas'ın ve İslami Cihad'ın Gazze'de Şifa dahil bazı hastaneleri ve altındaki tünelleri gizlenmek, rehineleri tutmak ve silahlı operasyonlarını desteklemek için kullandığı yönünde istihbaratımız var" dedi.

Kirby, Hamas'ın Şifa Hastanesi altında silah depoladığını ve İsrail'in buraya yönelik askeri operasyonuna yanıt vermeye hazırlandığını iddia etti.

Hamas: ABD, yeni katliamlara yeşil ışık yaktı

ABD’nin bu açıklamasına Hamas’tan tepki geldi.

Hamas, "Bu açıklamalar İsrail'e hastaneleri hedef alarak yeni katliamlara imza atmak için yeşil ışık yakıyor" dedi ve amacın Gazze'nin sağlık sistemini çökertmek ve Filistinlileri yerinden etmek olduğunu belirtti.

Binlerce kişi sığınmıştı

Gazze'nin en büyük hastanesi olan ve İsrail’in baskın yaptığı El Şifa'da binlerce kişinin sığındığı biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Salı günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 700 hasta ve 400 personelin yanı sıra 3 bin sivilin hastanede bulunduğunu aktarmıştı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı ise en az 2 bin 300 kişinin halen hastanede olduğunu, bunların 650'sinin hastalar, 200-500 arası personel ve 1500'ünün sivil olduğunu belirtmişti.

Ölüleri doktorlar gömdü: Toplu mezardan başka çare kalmadı

İsrail baskınından önce Şifa Hastanesi doktorları, ölüleri toplu mezara gömdüklerini açıklamıştı.

Hastaneden Dr. Adnan Al-Bursh, El Şifa Hastanesi'ndeki 200 ölünün, 100 hastane çalışanı tarafından altı saatte gömüldüğünü belirterek, "Sabah saat 08.30'da başladık, yerel saatle 15.00 gibi bitti" dedi.

Al-Bursh, cesetlerin çürümeye başlamadan önce günlerce bekletildiğini, toplu mezardan başka çare kalmadığını söyledi.

Bahçede 120 ceset olduğu için kötü koku nedeniyle binalarda pencere açamadıklarını belirten doktor, diğer 80 cesedin de morgda tutulduğunu, çoğunun kadın ve çocuk olduğunu ekledi.

Al-Bursh, Kızılay dışarıda devam eden saldırılar nedeniyle ölülerin bırakılması konusunda uyarsa da "onları gömmek için sorumluluk aldık" diye anlattı. (Kısa Dalga)