İsrail'e gemilerle mal taşımaya devam eden AKP'linin sosyal medya performansı: 'Yıkılasın İsrail, enkazını göreyim'

İsrail'e gemilerle mal taşımaya devam eden AKP'linin sosyal medya performansı: 'Yıkılasın İsrail, enkazını göreyim'
AKP'nin Hatay eski büyükşehir belediye başkan adayı İbrahim Güler'in İsrail'e ticari sevkiyatı çatışmaların başladığı günden bu yana devam ediyor. Gazeteci Metin Cihan'da Güler eski "Yıkılasın İsrail, enkazını göreyim" paylaşımlarına dikkat çekti.

İsrail'in Gazze'ye yoğun saldırıları devam ederken gazeteci Metin Cihan çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana Türkiye'den İsrail'e giden gemilere ilişkin dikkat çekici trafiği paylaştı.

Cihan'ın dünya çapında gemi trafiğine yer veren marinetraffic'te kayıtlı bilgilerden aldığı bilgilere göre Türkiye'den toplam 259 ticaret gemisi gitti.

Metin Cihan'ın sosyal medya hesabından da paylaştığı marinetraffic kayıtlarına göre, 2019'da AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve eski il başkanı İbrahim Güler'e ait Hatay Ro Ro da, İsrail'le ticareti sürdürüyor.

Cihan ayrıca HÜDA PAR'lı yöneticilerin fabrika açılışına katıldığı Eren Holding'in de İsrail'e çimento sevkiyatına devam ettiğini yazdı.

İsrail yıkılsın paylaşımı

Cihan'ın paylaşımında Güler'in 11 Mayıs 2021'de sosyal medya hesabından yaptığı "Yıkılasın İsrail, enkazını göreyim" paylaşımı yaptığı da görülüyor.

İsrail'le ticarette türkiye üçüncü sırada

Türkiye'nin İsrail'e ihracatı 6 milyar dolar seviyesinde. Bu rakamın içinde en büyük kalemi ise çelik ihracatı oluşturuyor. Boru ve petrol hattı gibi enerji alanlarında işbirlikleri de var. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye, Çin ve ABD'den sonra Almanya ile birlikte İsrail'e en çok ihracat yapan üçüncü ülke konumunda. TÜİK verilerine göreyse, İsrail'e aylık ortalama 450 milyon dolarlık mal satılıyor. (Kısa Dalga)