İstanbul Kartal’da gösteri ve yürüyüş yasağı

İstanbul Kartal’da gösteri ve yürüyüş yasağı
Kartal Kaymakamlığı bugünden itibaren ilçe genelinde tüm gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını bildirdi. Gerekçe: Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanma çağrıları.

Kartal Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamayla 8 Şubat Pazartesi gününden itibaren ilçe genelinde tüm gösteri ve yürüyüşlerin 7 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu. Kaymakamlık yasağa gerekçe olarak Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanmak için yapılan çağrıları gösterdi. 

Kartal Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya hesapları üzerinden; 08.02.2021 Pazartesi günü ilçemizde bulunan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanma çağrıları yaptıkları anlaşılmıştır.

İlçemizde yapılmak istenilen toplanmaların; huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, suç işlenmesinin, müessif ve provokatif olayların önlenmesi, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı il İdaresi Kanunu'nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca açık ve kapalı tüm alanlarda 08.02.2021 gününden itibaren yedi (7) gün süreyle her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.”

 

Gündem