İstanbul Valiliği’nden Boğaziçi eylemi öncesi açıklama: “Güvenlik güçlerimiz görevinin başındadır”

İstanbul Valiliği’nden Boğaziçi eylemi öncesi açıklama: “Güvenlik güçlerimiz görevinin başındadır”
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, bugün saat 17.00'de Güney Kampüs kapısının önünde, arkadaşlarının tutuklanmasına ve "tüm antidemokratik uygulamalara" karşı yapacağı eylem öncesi sabah 07.30’da İstanbul Valiliği’nden açıklama geldi: “Salgın henüz bitmemiştir. Güvenlik güçlerimiz görevinin başındadır.”

İstanbul Valiliği tarafından saat 07.30’da “Sosyal Medya ve Basın Yoluyla Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü Önü ve Çevresinde Toplantı Çağrılarına İlişkin Basın Açıklaması” başlığıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından sosyal medya/basın yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önü ve çevresinde 1 Şubat 2021 Pazartesi günü (bugün) toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması yapılması yönünde çağrılarda bulunulmuştur.

Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin Umumi Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından 05 Ocak 2021 tarihinde alınan kararlarla; Covid-19 salgın yayılımının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması için toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi, forum, açık hava toplantısı, gösteri, basın açıklaması, konser, bildiri dağıtımı ve benzeri faaliyetlerin yapılması bir (1) ay süreyle yasaklanmıştır. Bu kararlar 5 Şubat 2021 tarihine kadar yürürlüktedir.

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında devletimiz ve milletimizin el ele yürüttüğü çalışmalar olumlu sonuçlarını göstermektedir. Ancak salgın henüz bitmemiştir.

Bahsi geçen etkinlik çağrıları, hali hazırda devam eden salgınla mücadele önlemlerimizi ihlal ederek, kamu sağlığını tehlikeye atacaktır.

Azalma eğilimindeki salgın vaka sayılarının tekrar artmaması için siz kıymetli vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var.    

Şehrimizde büyük bir gayret ve özveriyle sürdürdüğümüz salgınla mücadelenin kesintiye uğramaması için, bütün vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz.

Güvenlik güçlerimiz, daima görevinin başındadır. Bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir.”

Gündem