İstanbul'da taksi esnafından zam talebi: Kabul edilirse indi bindi 115 lira olacak

İstanbul'da taksi esnafından zam talebi: Kabul edilirse indi bindi 115 lira olacak
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi tarife ücretlerine yüzde 65 oranında zam talep ettiklerini açıkladı.

İstanbul'da Ağustos ayında taksi ücretlerine yapılan zammın üzerinden 3 ay geçmeden taksi esnafı yeni zam talebinde bulundu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, taksi tarife ücretlerine yüzde 65 oranında zam taleplerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmet Müdürlüğü'ne ilettiklerini belirtti.

En son Ağustos ayında UKOME kararıyla taksi tarifelerine zam yapılmıştı.

Yapılan zammın ardından taksi tarifeleri indi-bindi 70 TL, açılış 19.17 TL, kilometre başına ücret 13.75 TL olarak uygulanmıştı.

DHA'nın haberine göre, Aksu, Ağustos ayından itibaren giderlerindeki artışlar nedeniyle taksi tarifelerine zam talebinde bulunmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Aksu, "Eğer bu ay karar alınmazsa önümüzdeki ay bu kararın alınacağını tahmin ediyorum. Ama oran konusunda takdir heyetin. Zaten her yıl sonu ulaşım araçlarına muhakkak zam yapılıyor. Aslında yetki İstanbul Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği'nde yetki var ama maalesef oda yetkisini kullanmıyor. UKOME'nin vermesini talep ediyor. Biz de UKOME'den bu kararı talep ettik. İnşallah uzlaşı için de bu rakamlarda anlaşırız diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Ay sonunda yapılacak olan UKOME toplantısında yüzde 65'lik teklif kabul edilirse taksi indi bindi ücreti 115 liraya, kilometre başına ücret 22,69 liraya, taksimetre açılışı ise 31,63 liraya yükselecek. (Kısa Dalga)