İstanbul'da taksicilere yeni sistem: Eğitimde başarılı olamayan şoförlük yapamayacak

İstanbul'da taksicilere yeni sistem: Eğitimde başarılı olamayan şoförlük yapamayacak
İBB Ulaşım Akademisi’ndeki 15 günlük eğitimde başarılı olamayan şoförlük yapamayacak. Bir araç üç sefer ihlal yaptığında, her ihlalinde uyarılacak, üçüncüde taksi lisansı iptal edilecek. Yeni araçların üstünde artık, dolu, boş, rezerve şeklinde uyarı olacak.

İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, İstanbulluların hizmetine sunulacak yeni taksilerin nasıl işleyeceğini açıkladı. Minibüs ve taksi dolmuşların dönüşümünün ardından İstanbulluların hizmetine sunulacak olan toplam 2 bin 125 yeni taksinin özellikleri ve yeni taksi sistemini anlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Buğra Gökçe anlattı. Gökçe, "2023’ün ilk aylarında İstanbul’a yeni donanımlı taksi ve şoförlerimizi sunmuş olacağız” dedi.


Cumhuriyet'ten Gökhan Kam'ın haberine göre, Gökçe, yeni taksi sistemi ve taksilerin özellikleri hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Geri dönüşecek taksilerin denetlenebilir, yüksek kaliteli olabilmesi için bazı standartları, araç sahiplerinden ve şoförden taahhüt almayı zorunlu hale getirdik. Böylece aracını yenilemek isteyen yatırım yapacak.

Üst segment araç alacak. Sekiz kişilik olacak araçlar, bir aile taksisi olmaya da müsait olacak. İçeriden, dışarıdan kamera sistemleriyle denetlenecek ve İBB yönetim merkezine entegre olacak.

Anlık sesli uyarı, acil durum uyarıları verebilir hale gelecek. Şoförle yolcu arasında güvenlik parapeti olacak. Şoförün kılığı kıyafeti, saçı sakalı denetlenecek.

İBB Ulaşım Akademisi’ndeki 15 günlük eğitimde başarılı olamayan şoförlük yapamayacak.

Her aracımızın ihlalleri net bir şekilde kayıt altına alınacak. Bir araç üç sefer ihlal yaptığında, her ihlalinde uyarılacak, üçüncüde taksi lisansı iptal edilecek. Yeni araçların üstünde artık, dolu, boş, rezerve şeklinde uyarı olacak.

Boş olduğu halde yolcu almadığı zaman şikâyet durumunda, yönetim merkezimizden aracın kamerası incelenecek. Gördüğümüz anda yaptırım uygulayacağız."

Gündem