İstanbul'da yakalanan 'uyuşturucu kaçakçısı' Zeljko Bojanic kimdir?

İstanbul'da yakalanan 'uyuşturucu kaçakçısı' Zeljko Bojanic kimdir?
'Kırmızı bülten'le aranan Sırp çete lideri Zeljko Bojanic İstanbul'da yakalandı. Cinayet şüphesiyle gözaltına alınan Bojanić yasa dışı uyuşturucu maddelerin üretimi ve piyasaya sürülmesi suçuyla itham ediliyor.

Sırp çete lideri Zeljko Bojanic cinayet şüphesiyle bugün Sarıyer'deki bir villada gözaltına alındı.

Sırp uyruklu Rosto Mijonovik'i öldürdüğü iddia edilen Zeljko Bojanic'in uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı için kırmızı bültenle arandığı bildirildi.

Bojanic'in maktulü burada gömebileceği şüphesi üzerine polis ekipleri kepçelerle evin bahçesinde kazı yaptı.

Gazeteci Fatih Altaylı da sosyal medya hesabından Sarıyer’deki villanın bahçesinde üç kadın cesedi bulunduğunu ve bir Sırp mafya liderinin gözaltına alındığını yazdı.

ZELJKO BOJANİC KİMDİR?

euronews'in haberine göre, 21 Ağustos 1966 doğumlu olan Zeljko Bojanic, uluslararası uyuşturucu kaçakçıları listesinde aranan isimlerden biri.

Özellikle Brezilya, Avusturya ve Slovenya'da kokain alım satımına aracılık etmekle suçlanan Bojanic, Interpol tarafından değil, Europol tarafından aranıyor.

Europol ile Slovenya polisi 2016'da yayımladıkları ortak açıklamada Bojanic ile ilgili ayrıntılı bilgi vermişti. Uzun yıllar önce çıkan bir çatışmada öldürülen Dragan Dudić Fric'in sağ kolu olarak görülen Bojanic'in Eylül 2014 ve Haziran 2015 tarihleri arasında KT olarak bilinen Avusturya vatandaşı bir kişiyle birlikte Slovenya, Brezilya ve Avusturya'da uyuşturucu kaçakçılığı operasyonuna katıldığı belirtiliyor.

Slovenya makamları da aynı yıl Bojanic hakkında uyuşturucu kaçakçılığından dolayı uluslararası arama emri çıkarttı.

Bojanic yasa dışı uyuşturucu maddelerin üretimi ve piyasaya sürülmesi suçuyla itham ediliyor.

Europol'e göre çete üyeleri 7 Eylül 2014'te Zagreb'de bir araya gelerek Avrupa'ya uyuşturucu maddeleri sağlamada kullanmak üzere bir yat satın almak için anlaştı.

Sırbistan basınına göre ise Zeljko Bojanic, geçmişte ülke içinde birçok olaya karışmış.

RTV televizyonuna göre 2010'da uyuşturucu kaçaklığı yapan bir kişinin vurularak öldürüldüğü olaydan yaralı olarak kurtulmuş. Sırbistan'da yayın yapan Novosti sitesinde ise Bojanic'in bazı davalarda mahkemeye baskı kurduğu iddialarında adı geçiyor.

Gündem