İstanbul'un ardından Adana'da da et fiyatına sabitleme

İstanbul'un ardından Adana'da da et fiyatına sabitleme

Adana Kasaplar Odası, Ramazan ayı öncesi esnafa ‘zam yapmama’ tebligatı gönderip bazı etlerin fiyatını sabitledi.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle yeterli hayvan kesimi olmaması ve aracı kurumlar tarafından stok yapılması nedeniyle et fiyatında artışlar yaşandı.

Ramazan ayına sayılı günler kala Adana Kasaplar Odası, kemikli koyun ve dana etini 160 TL'ye, kuşbaşı eti ise 200 TL'ye sabitledi.

Oda, yaklaşan ramazan ayı öncesi esnafa ‘zam yapmama’ tebligatı gönderdi.

'Fiyatlar takip edilmeli'

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, Ramazan'da ucuz ve kaliteli et yedirmeyi istediklerini belirterek şunları söyledi: “İlerleyen günlerde de denetimler gerçekleştireceğiz. Biz et satışında aracı kurumların kaldırılmasını istiyoruz. Marketler etleri çok yüksek fiyattan satıyor. Kasabın 200 liraya sattığı eti marketler 300 liraya satıyor. Bu yüzden serbest piyasa ekonomisinin takip edilmesi gerekiyor. Market etiketleri denetlenmeli."

Kasaplar da mağdur

Kasap Mehmet Halit Erkek, “Fiyatlardan dolayı mağdur oluyoruz. Arada aracılar olmasa fiyatlar daha düşük olur. Bizler Ramazan ayı içerisinde kemikli koyun etini 160 liradan, kemiksiz eti ise 200 liradan satacağız. Zam yapmayacağız. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz” diye konuştu. (DHA)