Kanalizasyondan uyuşturucu haritası: İstanbul esrar kullanımında 10 metropol arasında ikinci çıktı

Kanalizasyondan uyuşturucu haritası: İstanbul esrar kullanımında 10 metropol arasında ikinci çıktı
14 atık su tesisinden alınan örneklerle yapılan araştırma ile İstanbul'da en çok hangi uyuşturucuların kullanıldığı ortaya çıktı.

Büyükşehirlerdeki uyuşturucu kullanımı ve buna dönük analizlerde ilginç bulgular ortaya çıktı. İstanbul’a mercek tutan ve 2019’da şehrin 14 atık su tesisinden alınan örnekler üzerinden yapılan araştırma şehrin esrar, eroin, kokain, AMP gibi uyuşturucu kullanımı ile ilgili verilere ulaşılmasını sağladı.

Gazeteduvar.com'dan Mühdan Sağlam-Günsu Durak imzalı habere göre, Mart-Aralık 2019 arasında dört döneme yayılarak yapılan çalışmada İstanbul’da en fazla kullanılan uyuşturucu türü ve uyuşturucunun en yoğun kullanıldığı bölgeler tespit edildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Adli Bilimler Enstitüsü'nden Selda Mercan, Faruk Aşıcıoğlu ve Merve Kuloğlu Genç öncülüğündeki araştırmacılar, Asya ve Avrupa yakalarını içeren ve toplamda İstanbul’un yüzde 90’ına hizmet eden 14 atık su tesisinden örnekler aldı.

Örnekler Mart 2019’dan Aralık 2019’a kadar üç aylık periyotlarla, her periyot için birbirini takip eden 7 gün boyunca (24 saatlik dilimde) toplandı ve bozulmamaları için önlemler alındı.

Tesislerden alınan örnekler ve dönemler karşılaştırıldığında EU 7 tesisinin olduğu bölgede dönemsel olarak AMP kullanımı diğer bölgelere göre daha fazla. Eroin kullanımının en çok olduğu bölgeler EU-1, EU-6-9 ve AS-2. Kokain kullanımında ise haziran döneminde EU 7 ve eylül döneminde EU 1 ön sırada yer aldı. İstanbul’da en fazla tüketilen uyuşturucu olan esrar EU 7 bölgesinde diğer bölgelerden fazla tüketildi.

Araştırmada İstanbul’da eroin, kokain, AMP, esrar gibi maddelerin kullanımına bakıldı. Araştırma sonucuna göre, İstanbul’da en fazla tüketilen uyuşturucu türü esrar. Onu eroin takip ediyor. AMP ise şehirde en az kullanılan uyuşturucu türü.

Araştırma sonuçları ayrıca, ulusal ölçekte uyuşturucu bağımlılığı tedavisi için başvuranların kullandıkları uyuşturucu türüne göre sınıflandırıldığında bağımlıların yüzde 60’ının eroin tedavisi, yüzde 11’inin esrar, yüzde 10’unun metamfetamin tedavisi için başvuru yaptığını söylüyor. Yatarak tedavi gören hastaların ikamet ettiği iller incelendiğinde; tedaviye başvuranların yüzde 22,5'lik oranıyla birincilik İstanbul’a ait.

Araştırmada İstanbul ile aralarında Barcelona, New York, Pekin, Berlin gibi metropollerin olduğu şehirler, kullanılan uyuşturucu türü ve oranı üzerinden karşılaştırıldı. Varılan sonuçlara göre esrar kullanımında İstanbul 10 şehrin yer aldığı listede, tüketim oranına göre Barcelona’dan sonra ikinci sırada yer aldı. 
Araştırmada ortaya çıkan çarpıcı bir diğer konu da yapılan operasyonlarla kullanılan uyuşturucu türleri arasındaki ilişki. Türkiye’de uyuşturucu taşımacılığına dönük operasyonlarda 2019’da yaklaşık 9 milyon tablet MDMA ele geçirildi. Bu sayı, Avrupa kıtasının genelinde ele geçirilen MDMA’dan çok yüksek. Benzer biçimde 2016-2019 arasında yapılan operasyonlarla ele geçirilen METH oranında da ciddi artış var. Yalnızca 2019’da Türkiye’de 1042 kg. METH ele geçirildi, bu sayı bir önceki yılın iki katı.

Gündem