İsveç'ten NATO adımı: Türkiye'nin onayı için YPG ile arasına mesafe koyacak

İsveç'ten NATO adımı: Türkiye'nin onayı için YPG ile arasına mesafe koyacak
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, İsveç'in Türkiye'nin NATO'ya katılım onayını almaya çalışırken YPG milisleriyle arasına mesafe koyacağını açıkladı.

İsveç'te yeni hükümet, Türkiye'nin NATO'ya katılım onayını almaya çalışırken Kürt YPG milisleriyle arasına mesafe koyacak. Açıklama bugün İsveç Dışişleri Bakanı’ndan geldi.

VoA'nın haberine göre, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom kamu hizmeti yayıncısı İsveç Radyosu'na verdiği demeçte "Bu örgütler ile PKK arasında çok yakın bir bağlantı var. Türkiye ile aramızdaki ilişki için iyi değil" dedi.

Billstrom, "Öncelikli hedef İsveç'in NATO üyeliğidir" diye konuştu.

Bu açıklama, Başbakan Ulf Kristersson'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı İsveç'in askeri ittifaka katılmasına ikna etmek üzere Ankara'ya gitmesinden birkaç gün önce geldi.

İsveç Ankara'ya gönderdiği 6 Ekim tarihli mektubunda, NATO üyeliği adaylığına ilişkin Türkiye'nin kaygılarını gidermek için "somut adımlar" attığını kaydetmişti. Reuters haber ajansının haberleştirdiği mektuba göre bu adımlar arasında “Kürt militanlara karşı terörle mücadele çabalarının arttırılması” da yer alıyordu.

IŞİD'E KARŞI YPG'Yİ DESTEKLEMİŞTİ

Suriyeli Kürt YPG milisleri ve siyasi kolu PYD, Türkiye tarafından PKK ile ilişkilendiriliyor.

Ancak İsveç, ABD ve diğer bazı NATO ülkeleriyle birlikte Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede YPG'yi destekledi.

Türkiye ise milis grupları desteklemekten vazgeçmemesi halinde İsveç'in NATO'ya katılma başvurusunu engelleyebilir.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin doğrudan bir sonucu olarak bu yılın başlarında NATO'ya katılmak için başvuruda bulunmuştu.

Başvuru NATO'nun 30 ülkesinden 28'i tarafından onaylandı.

Dünya