İşverenlerin EYT endişesi: Kalifiye elemanlarımızı kaybetmeyi kaldıramayız

İşverenlerin EYT endişesi:  Kalifiye elemanlarımızı kaybetmeyi kaldıramayız
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Süleyman Sönmez ise geçiş süreci isteyerek, “Tabii ki insanların kazanılmış hakları verilmeli. Ancak bir anda kalifiye elemanlarımızı kaybetmeyi kaldıramayız" dedi.

Yaklaşık 5 milyon kişinin beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yine aralık ayını işaret etmişti. Kamuoyuna yasa konusunda hiçbir bilgi verilmemesinden yakınan EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran, “Sabır taşımız çatladı” dedi. Boran, “Kamunun ağzını bıçak açmıyor. Sadece aralık ayını bekleyin deniliyor. Yeni bir ötelemeyi, ikili üçlü çözümleri kabul etmiyoruz. Yöneticilerin ağzından amasız fakatsız çözüm duymak istiyoruz” diye konuştu.


EYT ile birlikte yılbaşından itibaren birçok sektörde kalifiye eleman sorunu yaşanacağını söyleyen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Süleyman Sönmez Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'a yaptığı açıklamada geçiş süreci isteyerek, “Tabii ki insanların kazanılmış hakları verilmeli. Ancak bir anda kalifiye elemanlarımızı kaybetmeyi kaldıramayız. Gerekirse bir geçiş süreci olabilir. İşyerlerinde emekliliğini isteyen personelin yanına verilen elemanı yetiştirmesi gibi bir uygulama getirilebilir. Bir de güncel asgari ücretle birlikte oluşacak tazminat yükü var bunun için de bir çözüm üretilmeli” diye konuştu.

Çalışma ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik de “Ortada bir yük yok. Bu işçilerin kazanılmış hakkıdır. EYT hakkı kazanan herkesin emekli olup gitmesini istemiyorlarsa çalışma koşullarını iyileştirip maaşlarını düzeltebilirler” dedi. Çelik şöyle konuştu: “Temel sorunları çözmeden yapılacak düzenlemeler yeni sorunlar doğuracaktır. En temelde emekli aylığına en alt seviye sınırı getirilmek zorunda. Şu anda EYT çıksa birçok EYT’li 4-4.5 bin lira bandında maaşlar alacak.”

Ekonomi