İtalyan felsefeci Antonio Negri hayatını kaybetti

İtalyan felsefeci Antonio Negri hayatını kaybetti
Antonio Negri Hayatını kaybetti. İtalyan düşünür 1970’lerde İtalya’da oldukça etkili olan otonomcu düşüncenin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden birisiydi.

İtalyan felsefeci ve siyaset teorisyeni Antonio Negri, Fransa'nın başkenti Paris'te 90 yaşında hayatını kaybetti. Antonio Negri'nin vefatı, Fransız felsefeci partneri Judith Revel ve kızı Anna tarafından açıklandı. Anna Negri, babası Antonio Negri'nin öldüğünü Instagram hesabından babasıyla birlikte çekildiği bir fotoğrafı paylaşarak duyurdu.

1933 yılında Padua kentinde doğan Negri, Alman tarihselciliği üzerine hazırladığı teziyle felsefe diploması almış, 1957-58 yıllarında Benedetto Croce Tarihsel Çalışmalar Enstitüsü’nde çalışmış ve 1959 yılında Hukuk Felsefesi profesörlüğü unvanını kazanmıştı.

1967 yılına dek Padua Üniversitesi’nde asistan olarak görev yapan ve aynı yıl Devlet Doktrinleri profesörü olan Negri, 1979’da Aldo Moro’nun Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılıp öldürülmesi sonrasında açılan davada tutuklanmış ve dört buçuk yıl hapiste kalmıştı. Negri, partneri Fransız filozof Judith Revel ile birlikte Venedik ve Paris'te yaşıyordu. (Kısa Dalga)

Dünya