İyi Parti, Erdoğan'ın adaylığına itirazını YSK'ya iletti

İyi Parti, Erdoğan'ın adaylığına itirazını YSK'ya iletti

YSK önünde açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, yarın YSK’nın yayınlayacağı geçici aday listesinde Erdoğan’ın isminin olması halinde dilekçelerini işleme koyacaklarını belirtti, “Bu bir siyasi tavır değildir. Bu bir hukuki tavırdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurttaşı olarak hepimizin tabi olduğu Anayasa’ya olan s

İYİ Parti, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığı karşısındaki itirazını, partinin YSK temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’e teslim etti. YSK önünde açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, yarın Resmî Gazete’de yayınlanacak geçici cumhurbaşkanı aday listesinde Erdoğan’ın isminin yer alması halinde itirazlarını işleme koyacaklarını belirterek, şunları söyledi:

'Mevzuata göre 3. adaylığı'

“Yüksek Seçim Kurulu’nun oluşturduğu takvime göre yarın geçici cumhurbaşkanlığı listeleri açıklanacak. Bununla ilgili de bugün biz YSK temsilcimiz sayın Mustafa Tolga Öztürk’e şu an olası olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesine ilişkin hususta gerekli Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’na ilişkin ilgili maddeleri içeren, teknik detayları içeren dilekçemizi bugün temsilcimize verdik.

Yarın itibarıyla Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Geçici Listesi yayınlandıktan sonra, eğer sayın Recep Tayyip Erdoğan YSK tarafından yapmış olduğu başvurusu, AKP Grubu’nun, MHP Grubu’yla birlikte yapmış oldukları başvuru, YSK tarafından geçici listede yayınlanırsa bununla ilgili Anayasa’mızın ilgili 101’nci madde ve 106’ncı madde ve devamındaki mevzuatımızdaki hükümlere göre üçüncü kez aday olamayacağına ilişkin hukuki görüşümüzü ve hukuki itirazımızı YSK temsilcimize teslim ettik. Resmî Gazete’den sonra evrakı işleme aldıracaktır.

'Makam ve unvan sabit'

Bugüne kadar İYİ Parti olarak siyasetimizin temelinde, hukuk, demokrasi ve adalet üzerine oluşturduk. Dolayısıyla biz bugün de herhangi bir muhalif duruşla, duyguyla hareket etmiyoruz. Mevcut, hepimizin tabi olduğu Anayasa’nın ve ilgili mevzuatların gereği olarak biz bu başvurumuzu yapıyoruz.

Kaldı ki bugün sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu anki döneminin ikinci dönem olarak ilan edilmesi, kaldı ki 2017’deki referandumda yapılan Anayasa değişikliğinde anayasa yapıcı konumda olan iktidarın ve bununla ilişkin metinler hazırlayan iktidarın, bunu unutmuş ya da bununla ilgili dikkatinden kaçmış olma ihtimali yoktur.

Dolayısıyla, cumhurbaşkanının en fazla iki defa seçilebileceği hususu biliyorsunuz 2007 yılında Anayasamızda yer aldı. 2017 yılındaki değişiklikte de bu hususta bir değişiklik yapılmadı. Dolayısıyla, şu anda da hepimiz biliyoruz ki ilk olarak 2014 yılında, ikinci kez de 2018 yılında sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Bu da Cumhurbaşkanlığı makamı sabit olduğuna göre, hala cumhurbaşkanı sıfatını taşıdığına göre bundan sonraki yapılacak seçimde de üçüncü kez adaylığı söz konusu olacaktır. Anayasa’da da bu çok net bir şekilde ifade edilmemiştir.

'Anayasaya bağlılık yemini var'

Anayasa’nın ilgili maddelerine dayanarak başvurumuzu yapıyoruz. Dolayısıyla bununla ilgili YSK’de Anayasa’ya, kanunlara bağlı. Bu bağlılığın yeminini etmiş, üyelerden oluşmaktadır. Onlar da ben ümit ediyorum ki yarın geçici listede YSK, mevcut Anayasa’nın ve kanunların emrettiği şekilde geçici aday listesinde sayın Erdoğan’ın isminin olmayacağını düşünüyorum.

Ancak YSK yarın, sayın Erdoğan’ın ismini yayınlarsa o zaman biz de… Bunun bir kez daha altını çiziyorum. Bu bir siyasi tavır değildir. Bu bir hukuki tavırdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurttaşı olarak hepimizin tabi olduğu Anayasa’ya olan saygımızla alakalıdır. O yüzden biz, bu başvurumuzu YSK’ye sunuyoruz. YSK’nin de anayasaya ve kanunlara bağlı ve dikkatli bir şekilde karar vereceğinden de şüphe etmiyorum.” (ANKA)