İYİ Parti'de CHP kararı sonrası istifalar art arda geliyor: 3 belediye meclis üyesi partiden ayrıldı

İYİ Parti'de CHP kararı sonrası istifalar art arda geliyor: 3 belediye meclis üyesi partiden ayrıldı
CHP'nin işbirliği önerisini reddeden İYİ Parti'de Körfez Belediye Meclisi’nin İYİ Partili 3 üyesi istifa ettiklerini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in yerel seçimlerde iş birliği teklifini değerlendirecek olan İYİ Parti'de dün yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından CHP’nin iş birliği teklifine 'hayır' kararı çıktı. Yapılan gizli oylamada, 14 'evet'e karşın 35 'hayır' oyu kullanıldı.

CHP'nin işbirliği önerisi reddedilen İYİ Parti'de Körfez Belediye Meclisi’nin İYİ Partili 3 üyesi, istifa etti. T24'ten Ergün Demir'in haberine göre, Körfez Belediye Meclisi’nin 3 İYİ Partili üyesi, istifalarına gerekçe olarak ise partilerinin bırakın iktidar hedeflemeyi nitelikli bir muhalefet üretemez hale geldiği iddiasında bulundu.

'İYİ Parti nitelikli bir muhalefet üretemez hale geldi'

İstifa eden Körfez Belediyesi’nin İYİ Partili meclis üyeleri Fevzi Canbaz, avukat Ender Oğuz ve Arif Ersoy tarafından konuya ilişkin açıklama şöyle:

"Vatanımıza hizmet bilinciyle İYİ Parti'nin kuruluş aşamasında Sayın Genel Başkanla birlikte sayısız il ve ilçe gezerek hiçbir görev, makam ayırt etmeksizin çalışmalarımızı büyük bir özveri ile sürdürdük. Ancak gelinen noktada İYİ Parti'nin bırakın iktidar hedeflemeyi nitelikli bir muhalefet üretemez hale geldiği açıkça görülmektedir. Kaldı ki partinin kadroları maalesef liyakat üzerine değil, sadakat üzere kurulmuştur."

'Partinin tabanında güven ve inanç kalmamıştır'

"Geçtiğimiz genel seçimlerde çok net olarak gördüğümüz gibi ve yine gerçekleşecek olan yerel seçimlerde de görüldüğü üzere aday belirleme sürecinin teşkilatların ve tabanın tüm söylemlerine kulak tıkayan, demokrasiden uzak kapalı kapılar ardında dönen kulisler ve pazarlıklar neticesinde olduğu aşikardır. Çok açık olarak görülmektedir ki partinin tabanında da güven ve inanç kalmamıştır."

'Halka hizmet etme şansı kalmadı'

"Parti yönetimi tarafından düne kadar eleştirilen ne varsa şu an kendileri tarafından yapılır hale gelmiştir. Bununla birlikte hiçbir ikbal ve menfaat düşünmeksizin İYİ Parti'ye gönül ve emek vermiş partinin evlatlarını yok sayan, ötekileştiren, kesinlikle eleştiri dahi kabul etmeyen ve kendisi gibi düşünmeyeni dışlayan bir yapıya bürünmüştür. Son evrede kesinlikle halka hizmet etme şansı kalmadığı ve amacı da gütmediğini açıkça gördüğümüz ve de anlamış olduğumuz İYİ Parti'den istifa etme zarureti tarafımızca hasıl olmuştur."

'Büyük bir cesaret ve azimle devam ettireceğiz'

"Fakat kesinlikle unutulmamalıdır ki; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi ‘Hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız, çalışacağız, memleketi kurtaracağız.’. Bu özveri ile kadim Türk Milletine hizmetimizi her daim ilk gün ki gibi büyük bir cesaret ve azimle devam ettireceğiz. Son olarak İYİ Parti’de bulunduğumuz sürede tanıştığımız ve yolumunuz kesiştiği tüm dostlarımıza ve emektarlarımıza emekleri için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız."

(Kısa Dalga)

Politika