İYİ Partili Sezgin, partisinden istifa etti: Kargaşayı körüklemek istemiyorum

İYİ Partili Sezgin, partisinden istifa etti: Kargaşayı körüklemek istemiyorum
İYİ Parti kurucularından, eski Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, partisinden istifa etti.

İYİ Parti’nin kurucusu ve eski Genel Başkan Yardımcısı Aydın Adnan Sezgin, partiden istifa ettiğini açıkladı.

Eski Aydın Milletvekili de olan Sezgin, istifa gerekçesini açıklamadı.

Sezgin, “Muhalefet bugünlerde büyük kargaşa içinde, ben bunu kendi adıma körüklemek istemiyorum. İstifamın nedenleri hakkında gerekirse gelecekte kapsamlı bir açıklama yaparım” dedi.

Aydın Adnan Sezgin kimdir?

Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümünden mesun olan Sezgin, Panthéan - Assas Üniversitesinde Ekonomi ve Antropoloji alanında yüksek lisansını tamamladı. Dışişleri Bakanlığı (DB) Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü, Bağdat Büyükelçiliği, Orta Doğu Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliğinde görevlerde bulunan Sezgin, Cumhurbaşkanlığı nezdinde Özel Danışman ve Şube Müdürü, DB Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Dairesi Başkanı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü, Paris Başkonsolosu, Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdürü; Moskova, Roma ve San Marino Büyükelçilikleri ve Roma'daki Birleşmiş Milletler Kuruluşları nezdinde Daimi Temsilci olarak görev yaptı. Türkiye Felsefe ve İnsan Hakları Vakfı Kurucu Üyesi, Türkiye Felsefe Kurumu Üyesi oldu.

İYİ Parti kurucusu olup partinin uluslararası ilişkiler ve Türk Dünyasından sorumlu genel başkan yardımcısı oldu ve bu görevi Ağustos 2018'e dek sürdürdü. Sezgin 2018-2023 yılları arasında Aydın milletvekili olarak TBMM'de yer aldı. (Kısa Dalga)