İYİ Partili Çıray: “1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapıldı?”

İYİ Partili Çıray: “1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapıldı?”
Aytun Çıray, 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının imtiyazlı bazı AKP yöneticilerine ve partililere yapıldığı hakkındaki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği öne sürülen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının “imtiyazlı bazı AKP yöneticilerine ve kesimlerine yapıldığı hakkındaki” iddialarını Meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Aytun Çıray,  Alman Pfizer/Biontech işbirliği ile üretilen ve etkinliği yaklaşık %94,5 olan aşılar ile ilgili 31 Aralık 2020’de 4,5 milyon dozluk anlaşma yapıldığının ve Mart sonuna kadar bu aşıların ülkemize geleceğinin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını söyledi. Yapılan açıklamaya göre aşının temininde ve tesliminde bir gecikme olmayacağının, geldiğinde de risk gruplarına göre sırayla uygulanmaya devam edeceğinin söylendiğini belirten Çıray, “Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgede Türkiye’ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır” dedi.

Çıray, şunları dile getirdi:

“Aşı meselesi de sonunda bir skandal haline gelmiştir. Artık şeffaflık ve güvenilirlikle yakından uzaktan bir bağı kalmayan AKP yöneticilerinin el altından aşı getirtip kendi üyelerine ve seçmenlerine yaptırıyor iddialarına dahi şaşırılmayacak duruma geldik. Artık adaletten yoksun, insan sağlığının önemini dahi siyasal İslamist takıntılarına göre sınıflandırıp öncelik tanıyan bir iktidarla karşı karşıyayız.”

Çıray, soru önergesinde ise Bakan Koca’dan şunları yanıtlamasını istedi:

1-            Türkiye’ye 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının geldiği doğru mudur?

2-            Avrupa Birliği tarafından paylaşılan belgeye göre Türkiye’ye çoktan geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapılmıştır? Bu kişileri kim, hangi risk ölçütlerine göre belirlemiştir?

3-            Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır?

4-            Şu ana kadar Çin/Sinovac aşısı dışında Türkiye’ye gelen başka aşılar var mıdır? Varsa bunlar hangi aşılardır ve kimlere hangi kriterlere göre yapılmıştır?

 


Gündem