Foça isyanda: Mera alanına biyokütle tesisi tarımı ve turizmi bitirir

Foça isyanda: Mera alanına biyokütle tesisi tarımı ve turizmi bitirir
İzmir’in Foça'da mera alanına yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi ilçe halkını isyan ettirdi. Foçalılar tesisin, ilçenin tarım ve turizmine büyük zarar vereceğini belirterek karardan dönülmesini istedi.

Foça'da mera alanına yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi ilçe halkını isyan ettirdi. Tesisin kurulacağı alanda toplanan 100'e yakın yurttaş, bilirkişi incelemesi için gelen heyete itiraz dilekçesi verdi. Foçalılar tesisin, ilçenin tarım ve turizmine büyük zarar vereceğini belirterek karardan dönülmesini istedi. Foça Belediyesi Başkan Vekili Kenan Gülay ise tesisin onaylanan imar planlarının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dava açtıklarını söyledi.

İzmir'in Foça ilçesine bağlı kırsal Yeniköy Mahallesi'ne yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi'ne karşı büyük tepki var. 100 civarındaki Foçalı yurttaş tesis alanında toplanarak bilirkişi incelemesi için gelen heyete itiraz dilekçesi sundu. Yurttaşlara destek vermek için alana giden Foça Belediye Başkan Vekili Kenan Gülay, Yeniköy Mahallesi Hancivarı Mevkii 696 parselde biyokütle enerji santrali yapılması amacıyla 4 Aralık 2019'da resen onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı belediye olarak dava açtıklarını söyledi.

"Belediyelere danışılmadı"

Gülay, süreçle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Burada yaklaşık 700 dönüm mera arazisinin içerisinde 74 dönümlük bir bölüme biyokütle enerji tesisi kurulması için Kasım 2019’da İzmir Büyükşehir ve Foça belediyelerine danışılmadan bakanlıkça resen onay verilmiştir. Mahkeme askı süresinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi olarak konuya itiraz edilmiştir. Bu itiraz dolayısıyla mahkeme bugün burada bilirkişi incelemesi yaptırıyor. Hepimizin bildiği gibi Foça güneşiyle, deniziyle, doğasıyla bir turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda tarımıyla da çok önemli bir merkezdir. Gediz havzasının bulunduğu bir bölgededir. Foça gibi bir turizm merkezine giden ana arter üzerinde böyle bir tesis kurulmak istenmesi, hemen yanındaki tarım ve hayvancılık alanlarına büyük zarar verecek. Bu yüzden Foça'da biyokütle enerji tesisi kurulmasını istemiyoruz. Buna şiddetle karşıyız" dedi.

"Bütün partiler aynı görüşte"

Foça Belediye Meclis ve İmar Komisyonu üyesi Mimar Ercüment Kuyumcu da bölgede halen iki biyogaz enerji tesisi olduğunu, bunların bölgeden çıkan hayvansal atıkları işlediğini, ama birinin kuruluş amacını aşarak hibrit tesise dönme girişiminde bulunduğunu öne sürdü.

Kuyumcu, "Kendilerine bu hibritin ne olduğunu sorduk, ama tatmin edici cevap alamadık. Bunun dışında iki biyokütle tesisi kurma girişimi daha var ve bunlarla ilgili mahkeme süreçleri devam ediyor. Buradaki dördüncüsü. Haftada 40-50 bin aracın geçtiği ana yol üzerinde, tam turistik alanın önünde 74 dönüm alana, Çevre Bakanlığı’nın verdiği bir enerji tesisi müsaadesi var. Biz buna karşı yürütmeyi durdurma davası açtık. Biyokütle için zaten burada yeterli malzeme yok. Dışarıdan getirecekler. Katı atıkları yakacaklar. Biz böyle bir şeyi kesinlikle istemiyoruz. Turizm ve tarımla geçinen ilçemizin bunlara kesinlikle tahammülü yok. Bütün siyasi parti temsilcisi arkadaşlar da bizimle aynı görüşte olduklarını paylaşıyor. Foça halkı olarak bu tesise karşıyız” dedi.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, Foçalılara destek olmak ve bölge doğasına sahip çıkmak için alana geldiklerini belirterek, "2020 -2021 pandemi sürecini dikkate alırsanız doğa bizden intikam alıyor. Doğa onu korumamızı istiyor. Yaşanan felaketler de bunu gösteriyor. Foçalıların mücadelesine sonuna kadar destek vereceğiz” dedi.

"Daha önce de yapmak istediler"

Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Bahadır Doğutürk ise aynı alanda daha önce de biyogaz enerji tesisi kurulmak istendiğini, açılan davalarla bunun engellendiğini hatırlattı. Bahadır Doğutürk, "Geçtiğimiz yıllarda burada 177 dönüm üzerine biyogaz tesis kurulmak istenmiş ve bu mahkeme kararıyla engellenmişti. Şimdi alan küçültülerek 74 dönüme talip olunarak biyokütle enerji tesisi yapmak üzere bir girişimde daha bulunuldu. Biz de Foça Belediyesi kanalıyla bu girişime engel olmak için yine dava açtık. İzmir’in kuzey ormanları olan Foça ormanlarına bir hançer gibi saplanan cüruf alanının kaldırılmasını beklerken böyle yeni tehlikeli girişimlerle karşı karşıyayız. Bundan sonra da hukuki haklarımızı kullanacağız. Burası ilçemizin mera alanı. Burada kirletici tesis istemiyoruz" dedi.

Bilirkişi incelemesi sırasında Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

(ANKA)

Yaşam