İzmir Körfezi'nin neden turkuaza döndüğü belli oldu: Profesör 'kokolitofor'lara işaret etti

İzmir Körfezi'nin neden turkuaza döndüğü belli oldu: Profesör 'kokolitofor'lara işaret etti
Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül, İzmit Körfezi'nin 'kokolitofor'lar nedeniyle turkuaz renge büründüğünü söyledi.

Önceki yıllarda müsilaj ve sanayi atıkları nedeniyle çeşitli renklere bürünen İzmit Körfezi, bu kez turkuaz rengini aldı. Renk değişimi, NASA'nın uydu görüntülerine de yansıdı.

Körfezdeki değişime ilişkin konuşan Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül, zaman zaman rastlanan bu durumun kendisini çok şaşırtmadığını ifade etti.

Ergül şunları söyledi: "Kokolitofor denilen tek hücreli canlıların sayıca artışının sonucunda meydana geliyor. Bölgemizde daha evvel de yine yılın bu zamanlarında aşağı yukarı meydana gelmişti. Büyük ölçüde bu tür canlıları besleyen, besleyici element tabir edilen azotlu ve fosforlu bileşiklerin miktar olarak yeterli olması ve üremelerini desteklemesi durumunda gerçekleşen bir durumdur. Ancak bölgenin doğal fitoplankton türleri içerisinde bu türlerin de olduğunu biliyoruz."

Profesör, bunların zaman zaman Karadeniz'den akıntılarla boğazlardan İstanbul'a, oradan da İzmit Körfezi'ne sürüklenebildiğini kaydetti.

Ergül, "İzmit Körfezi, üremeleri için daha dingin bir ortam sağlıyor. Besleyici elementler bakımından da İzmit Körfezi'ndeki azotlu ve fosforlu bileşikler muhtemelen üremeleri için uygun ortam hazırlıyor. Dolayısıyla da sayıca artıyorlar" dedi.

'Endişe edilir durum değil'

Yaşanan sürecin doğal olduğunu anlatan Prof. Dr. Ergül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok endişe edilir ya da çok garipsenir bir durum değil. Zaman zaman rastlıyoruz. Meteorolojik koşullarda üremelerini destekleyen rüzgar, su sıcaklığı gibi faktörleri uygun hale getirdiğinde; bu canlıların sayıca artışları, buna bağlı olarak da su üzerinde turkuaz renklenmenin görülmesi doğal kabul edilebilir. Umarım uzun süre devam etmez. Daha önceki tecrübelerimiz, birkaç hafta içerisinde bu oluşumların kaybolduğunu ve sayılarının normale indiğini gösteriyor. Dolayısıyla sürecin bu şekilde işleyeceğini tahmin ediyoruz." (DHA)

Yaşam