Kadınlar Günü'nde kadınların talebi: "Şüpheli kadın ölümleri aydınlatılsın"

Kadınlar Günü'nde kadınların talebi: "Şüpheli kadın ölümleri aydınlatılsın"
İzmir'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla sokağa çıkan kadınlar, şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti, hükümete seslendi. "Kadın cinayetlerini durduracağız", "İstanbul Sözleşmesi yaşatır", “Öğrencileri değil, katilleri yakala" sloganları atan yaklaşık 100 kadın Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine de destek verdi.İzmir'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla sokağa çıkan kadınlar, şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti, hükümete seslendi. "Kadın cinayetlerini durduracağız", "İstanbul Sözleşmesi yaşatır", “Öğrencileri değil, katilleri yakala" sloganları atan yaklaşık 100 kadın Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine de destek verdi.

İzmir'de Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemi ile şüpheli kadın cinayetlerinin aydınlatılmasını istedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri, İşçi Kadın Meclisleri ve Üniversite Kadın Meclisleri'nin destek verdiği eylemde "Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadınlar", "Kadın cinayetlerini durduracağız", "Asla yalnız yürümeyeceksin", "İstanbul Sözleşmesi yaşatır", "Kadınlar eşit yaşayacak" sloganları atıldı.

"Boşanmak haktır", "Çocuk susar, sen susma" yazılı dövizler taşıyan kadınlar, "Rektörü de geleceğimizi de biz seçeriz" afişiyle, Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepki gösteren öğrencilere de destek verdi.

"BİR GÜN BİLE GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Kadınlar adına açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Hilal Susuz, şöyle konuştu:

"Şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekmek istedik. Kadın cinayetleri azaldı söylemini kabul etmiyoruz. Bakanların görevi kaç kadının KADES'e başvurduğunu açıklamak değil. Kadının ölümünde bir şüphe varsa devlet yetkililerinin görevi bunu aydınlatmaktır. Bizler kadın cinayetlerini durduracağız, şüpheli kadın ölümlerini açığa çıkaracağız, İstanbul Sözleşmesi'ni de biz uygulatacağız. Eşit ve özgür bir dünyada yaşamak istiyoruz. Bir gün bile mücadelemizden geri adım atmayacağız.”

 ANKA

Gündem