İzmir'de Boğaziçi protestosuna polis müdahalesine tepki

İzmir'de Boğaziçi protestosuna polis müdahalesine tepki
İzmir Alsancak'ta Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polisin müdahalesine vatandaşlar tarafından tepki gösterildi. Eylemci öğrencilere destek veren HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Serpil Kemalbay ve Murat Çepni de polisle tartıştı.

İzmir Alsancak'ta Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polisin müdahalesine vatandaşlar tepki gösterdi. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Eylemci öğrencilere destek veren HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Serpil Kemalbay ve Murat Çepni de sert müdahale nedeniyle polis müdürüyle tartıştı.

Akşam saatlerinde, Alsancak'taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen kalabalık grup, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü AKP’li Melih Bulu'ya tepki ve protestocu öğrencilere destek amacıyla basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, polis, daha önce de olduğu gibi, basın açıklamasına izin vermedi. Israrcı eylemciler ve sert müdahalede bulunan polisler arasında arbede ve kovalamaca yaşandı. Eylem ve kovalamaca Kordonboyu'na kadar ulaştı. Polis, ara sokaklarda ve Kordon'da yakaladığı öğrencileri gözaltına aldı. Birçok öğrenciye ters kelepçe takıldı. Bu sırada, çok sayıda yurttaşın, öğrencilerin tartaklanması ve gözaltına alınmasına tepki gösterdiği görüldü. Kordon'da yürüyüş yapan yurttaşlarla öğrencileri gözaltına alan polis ekipleri arasında tartışmalar yaşandı.

Eylemci öğrencilere destek vermek için alanda bulunan HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Serpil Kemalbay ve Murat Çepni de sert müdahale nedeniyle polis müdürüyle tartıştı.

Olaylarda çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

(ANKA)

 Gündem