İzmir'deki Bayraklı Şehir Hastanesi'nin açılışı 10 yılda 7'nci kez ertelendi

İzmir'deki Bayraklı Şehir Hastanesi'nin açılışı 10 yılda 7'nci kez ertelendi

İzmir'de bulunan Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılışı, inşaatının bitmediği gerekçesiyle bir kez daha ertelendi. Böylece hastanenin açılışı 10 yılda 7'nci kez ertelenmiş oldu. Öte yandan hastane inşaatında çalışan ve 2 aydır ücretlerini alamayan işçiler de iş bıraktı.

Cumhuriyet gazetesinden Mehmet İnmez’in haberine göre, Türkerler ve Gama Holding tarafından inşa edilen toplam 1 milyar 638 milyon TL olan ve 2 bin 60 yataklı şehir hastanesinin temeli 2013’te atıldı, 30 ayda inşaatın biteceği belirtildi.

2015'ten 2021'e kadar herkes ayrı bir tarih verdi

2015’te hastane için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir temel atma töreni düzenlendi. Ancak hastanenin açılışının gecikeceği ve 2018’de yapılacağı belirtildi. Daha sonra AKP’li milletvekilleri ve valilik açılış için 2019 tarihini verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise inşaatın 31 Mayıs 2020’de bitirilmesinin planlandığını açıkladı. İnşaat bitmeyince hastanenin 2021 başlarında açılacağı bildirildi.

Son tarih 17 Şubat'tı o da olmadı

AKP İzmir İl Başkanı Ali Sürekli, inşaat süresince beş sağlık bakanının değiştiği hastanenin 29 Ekim 2021 tarihinde kesin olarak açılacağını söyledi ama verilen tarihte hastane yine açılmadı. AKP’liler bu kez hedefi 2022 Şubat ayı olarak duyurdu. Son olarak AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır, açılış tarihini 2023 olarak kesinleştirdi, 17 Şubat 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacağı duyuruldu. Ancak hafta sonu İzmir’e gelecek olan Erdoğan’ın şehir efsanesine dönen hastanenin açılışını yapmayacağı öğrenildi.

2 aydır maaş alamayan işçiler iş bırakmıştı

Bayraklı Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler de dün iş bıraktı. Yaklaşık iki aydır maaşları ödenmediği gerekçesiyle iş bırakan ve şantiye önünde eylem yapan işçiler, “Ücret haktır gasp edilemez”, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganları atarak taşeron şirket yönetimini protesto etti, maaşları ödenene kadar çalışmayacaklarını duyurdu. İşçiler daha önce de birçok kez ücretleri ödenmediği için iş bırakmıştı. (Kısa Dalga)