İzmit'te köpek ölümlerinde kusuru olan personele 1900'er lira ceza

İzmit'te köpek ölümlerinde kusuru olan personele 1900'er lira ceza
İzmit Belediyesi, yaklaşık 1 ay önce kentte yaşanan köpek ölümleriyle ilgili başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı. Olayda adı geçen tüm personele yaklaşık 1900’er TL para ceza kesildi.

İzmit Belediyesi, yaklaşık 1 ay önce kentte yaşanan köpek ölümleriyle ilgili başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, öldürme kastı olmaksızın görev kusuru tespit edildiği vurgulanırken, sorumlu veteriner hekimlerin disiplin kuruluna sevk edildiği, görevli personelin de görev yerlerinin değiştirildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca olayda adı geçen tüm personele yaklaşık 1900’er TL para ceza kesildiği bilgisine yer verildi.

İzmit Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklaması şöyle:

"Yahya Kaptan Mahallesi’nde yaşanan köpek ölümleri ile ilgili olarak İzmit Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğü’nce inceleme yapılmış, inceleme sonucunda edinilen bilgi ve belgeler ile verilen ifadeler doğrultusunda öldürme kastı olmaksızın görev kusuru tespit edilmiştir. 

Akabinde kusurla dolaylı ya da direkt olarak sorumlu personellerle alakalı soruşturma yapılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda Veteriner İşleri Müdürü ve Müdürlükte Sözleşmeli memur statüsünde görev yapan Veteriner Hekim için Veteriner İşleri Müdürlüğü Çalışma Yönetmeliği’nden gelen görev kusurları nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca kınama ve uyarma cezaları ile Disiplin Hükümleri uygulanmış ve özlük dosyalarına işlenmiştir. 

İşçi statüsünde çalışan iki Veteriner Hekim için de aynı şekilde ‘Yönetmelik’ten gelen görevlerindeki kusurlar nedeniyle İşçi Disiplin Kuruluna havale edilmiştir. Olay akşamı görev yapan diğer personeller ise değinildiği üzere öldürme kastı olmaksızın, sonucu öngörülmeyen ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olmalarından bahisle, sözleşmelerindeki ceza cetvelinde belirtilen hükümler doğrultusunda İşçi Disiplin Kurulu’na havale edilmişlerdir. 

Ayrıca olaya karışan Uğur ÖNEN, Erkan ALYAPRAK, Burhan KAYA ve Fuat KURTOĞLU isimli çalışanlar hakkında müfettiş raporu doğrultusunda Disiplin Kurulu kararını verinceye kadar müdürlükleri değiştirilmiş, Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’nden alınarak Park Bahçeler Müdürlüğü’nde görevlendirilmişlerdir.

Bunların dışında İl Tarım Müdürlüğü’nce de olayda adı geçen tüm personele (her birine) yaklaşık 1900’er TL para cezaları tebliğ edilmiştir."

 

Yaşam