Japonya'dan Çin'e "anal yolla test" tepkisi: Vatandaşlarımızın psikolojisi bozuluyor

Japonya'dan Çin'e "anal yolla test" tepkisi: Vatandaşlarımızın psikolojisi bozuluyor
Japonya, Çin'in ülkeye giren vatandaşlarına anal yoldan Covid-19 testi yapmasına tepki gösterdi. Japonya hükümetinden yapılan açıklamada, ülkeye dönen vatandaşların bazılarından 'psikolojik sorun' şikayeti aldıklarını dile getirdi.


Japonya, Çin'in ülkeye giren vatandaşlarına anal yoldan Covid-19 testi yapmasına tepki gösterdi.

Japonya Kabine Başsekreteri Katsunobu Kato, ülkeye dönen vatandaşların bazılarından 'psikolojik sorun' şikayeti aldıklarını dile getirdi.

Euronews'in haberine göre, Kato, Tokyo'nun talebinin Pekin'deki Japonya Büyükelçiliği aracılığıyla Çinli makamlara iletildiğini de söyledi.

Bununla birlikte koronavirüse karşı Polimeraz zincirleme tepkimesi olarak isimlendirilen PCR testlerinin yapılış biçiminde herhangi bir değişiklik olmadığı da bildirildi.

Kyodo'nun haberine göre günlük basın toplantısında konuşan Kato, "Tokyo hükümeti, Pekin yönetimini Japonya vatandaşlarını böylesi bir test yönteminden muaf tutmaya çağırmaya devam edecek." dedi.

Söz konusu uygulama, karantinaya alınan bireylerde ve Çin'e giren bazı kişilere tatbik ediliyor.

Japon yetkili, bu tip uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Çin'in anal yollardan PCR testi uygulamasına bir tepki de Washington'dan geldi. CNN'nin haberine göre bazı ABD'li yetkililer de Çin'e girerken bu uygulamaya maruz kaldı.

Koronavirüs teşhisi için yapılan PCR testi yurt dışına gidiş gelişlerde birçok ülkede zorunlu olarak uygulanıyor.

Normal şartlarda burun ve boğazdan kulak pamuğuna benzer bir çubukla alınan numuneler, özel bir sıvı içerisine yerleştiriliyor ve daha sonra bu örnekler laboratuvar ortamında inceleniyor.

Sağlık