KADEM’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: 6284’ün güçlendirilmesi için tüm gücümüzle çalışacağız

KADEM’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: 6284’ün güçlendirilmesi için tüm gücümüzle çalışacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın başkan yardımcısı olduğu KADEM, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını değerlendirdi: “Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun  daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.”

 

Yönetim kurulu başkan yardımcılığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Türkiye’nin Cumhurbaşkanı  Erdoğan imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin açıklama yaptı. KADEM’in Twitter’dan kamuoyuna duyurduğu açıklama şöyle:

 “İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi. Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı.

KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da "Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet" sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız.

Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun  daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.”

Gündem