Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik tavır "Avrupa Parlamentosu raporuna yansıyabilir" uyarısı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik tavır "Avrupa Parlamentosu raporuna yansıyabilir" uyarısı
CHP Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Kader Sevinç, "Anayasal haklarını kullanan öğrencilere uygulanan polis şiddetini ve LGBTİ bireylerine yönelik nefret söylemini kınıyor. Bu hem Türkiye'ye yönelik yaptırımların görüşüleceği Mart ayı zirvesine hem de Avrupa Parlamentosu'nun (AP) aynı dönemde çıkacak Türkiye raporuna yansıyabilir" dedi.

CHP Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Kader Sevinç, "AB, Boğaziçi Üniversitesi protestolarında hiçbir suç unsuru yokken, anayasal haklarını kullanan öğrencilere uygulanan polis şiddetini ve LGBTİ bireylerine yönelik nefret söylemini kınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendini yalanlayan tavrından dolayı AB’de Türkiye’ye yönelik büyük bir güvensizlik var. Bu hem Türkiye'ye yönelik yaptırımların görüşüleceği Mart ayı zirvesine hem de Avrupa Parlamentosu'nun (AP) aynı dönemde çıkacak Türkiye raporuna yansıyabilir" dedi.

Sevinç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Brüksel ziyaretinde AB değerleri ve standartlarına yönelik reform gerçekleştirileceğine dair birçok söz verdiğini de hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada yurtdışından gelen tepkilere ilişkin "Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir. Protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır" görüşünü dile getirmişti. 

 (ANKA)Gündem