Kadıköy Belediyesi'nden grev açıklaması: Teklifimiz yüzde 38 zam

Kadıköy Belediyesi'nden grev açıklaması: Teklifimiz yüzde 38 zam
DİSK Genel-İŞ sendikası ile Kadıköy Belediyesi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma çıkmayınca 2 bin 300 belediye işçisi greve başladı. Kadıköy Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır" denildi.

DİSK Genel-İŞ sendikası ile Kadıköy Belediyesi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma çıkmayınca 2 bin 300 belediye işçisi greve başladı. 

TIKLAYIN / Kadıköy Belediyesi'nde 2 bin 300 işçi greve başladı

Kadıköy Belediyesi tarafından alınan grev kararına ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"Takip eden kimi komşularımızın da bildiği gibi, belediyemizde örgütlü olan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile uzun zamandır Toplu İş Sözleşme (TİS) masasındayız. Ancak yapılan görüşmeler sonunda toplu sözleşme masasında uzlaşıya varamadık.

Sonuç olarak, 16 Şubat itibariyle Kadıköy Belediyesi’nde grev var.

Kamuoyuna ve işçi haklarına verdiğimiz değer nedeniyle yaptığımız bu açıklama, ön bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgiler, daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki; Teklifimiz, merkezi hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz, sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir.

Teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır. Sürecin bu noktaya gelmesinden duyduğumuz üzüntüyü ve işçi sınıfıyla dayanışma duygularımızı tekrarlayarak, hak arama mücadelesi veren sendikaların, sınıf bilinciyle, bütün alanlarda aynı kararlılıkta mücadele etmelerini temenni ediyoruz."

 

 

Ekonomi