Kadıköy'de de 25 Kasım eylemi yasaklandı: En az 65 gözaltı var

Kadıköy'de de 25 Kasım eylemi yasaklandı: En az 65 gözaltı var

Kadın örgütlerinin İstanbul Kadıköy'de düzenlemek istediği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemine polis müdahale etti. Polisin müdahalesi sonucu en az 65 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Kadın örgütlerinin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında İstanbul Kadıköy'de düzenlemek istediği eylem Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kadıköy'de toplanan kadınların eylemine polis müdahale etti. Polisin müdahalesi sonucu en az 65 kadın gözaltına alındı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, "Şiddetsiz, sömürüsüz bir dünyayı mücadelemizle kazanacağız" sloganıyla Kadıköy Eminönü İskele Meydanı'nda toplanarak açıklama yapmak isteyen kadınlara, polis müdahale etti, çok sayıda kadını gözaltına aldı. Bu sırada haber takibi yapan gazeteciler de polis tarafından engellendi.

Kaymakamlık eylemi yasakladı

Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada "27.11.2022 Pazar günü saat:15.00’te Kadıköy İskele Meydanında sosyal medya hesaplarından yapılacağı duyurulan toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylem/etkinliklerin idaremiz Kadıköy sınırları içerisinde; caddelerde, sokaklarda, meydanlarda, ana arter yollarda, devletin ulusu ve ülkesiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene aykırı olabileceği veya hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu 32. Maddeleri gereğince 27.11.2022 günü saat:00.01’den 27.11.2022 günü saat:23.59’a kadar Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık alanlarda YASAKLANMIŞTIR." denildi.

Fidan Ataselim gözaltına alındı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri tarafından yapılan açıklamada "Aralarında Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim'in de bulunduğu 40'ı aşkın üyemiz gözaltına alındı. Arkadaşlarımızı alacağız. Kadınları durduramayacaksınız!" denildi.

Kadın Meclisleri ise Kaymakamlığın kararına karşı "Kadınları keyfi yasaklarla durduramayacaksınız. Hep beraber Kadıköy’de olacağız" açıklaması yaptı.

TKH Başkanı Aysel Tekerek’in de aralarında bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı
İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil ve Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Genel Başkanı Aysel Tekerek’in de aralarında bulunduğu 23 partili gözaltına alındı. Gözaltıların TKH İl Binası'na girilerek yapıldığı öğrenildi.

İKD'den açıklama: Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır

İKD'den yapılan açıklamada ise ,"Bugün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için İstanbul Kadıköy’de yapacağımız basın açıklaması öncesinde aralarında Genel Sekreterimiz Nuray Yenil, dernek yöneticilerimiz ve üyelerimiz olmak üzere toplam 23 kişi gözaltına alınmıştır. Bu saldırı, diğer birçoğu gibi ülkemizdeki hukuksuzluğun açık göstergesidir ve kabul edilemez" ifadeleri yer aldı.

"Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" denilen açıklamada, şunlar yer aldı:

"Ülkemizde laikliği ve dolayısıyla hukuku ayaklar altına alan iktidar kadın düşmanlığını da bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele yerine kadına şiddeti alışkanlık haline getirenler bilmelidir ki, İlerici Kadınlar Derneği bir adım bile geri atmaksızın gericiliğe ve sömürüye karşı laiklik, eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüterek sürdürecektir.

Bilsinler ki, mücadelemiz onların karanlık sömürü düzenini sonlandırana kadar sürecektir!"