Kadınlardan dev çağrı: "Ölmek İstemiyorum"

Kadınlardan dev çağrı: "Ölmek İstemiyorum"
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ilginç bir eylem yaptı. İstanbul Zincirlikuyu’da bir binanın cephesine "Ölmek İstemiyorum" yazılı dev bir şikayet dilekçesi astı.

Kadın Cinayetlerini Durdurcağız Platformu, hergün artarak devam eden kadın cinayetlerini ve Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözlemesi'nden çekilmesini İstanbul Zincirlikuyu'daki bir binaya üzerinde "Ölmek İstemiyorum" yazılı dev bir şikayet dilekçesi asarak protesto etti. 

Platform tarafından yapılan açıklamada bu şikayet dilekçesinin bir kadının yaşam mücadelesi olduğu söylenirken  kadınların eşit ve özgür yaşaması için İstanbul Sözleşmesi'nin şart olduğuna değinildi.

Açıklamada "Bu dilekçenin sahibi kadın gibi her gün onlarca, binlerce kadın bu dilekçeleri veriyor. Hayatta kalabilmek, şiddetten uzak yaşamak için karakollarda, adliyelerde mücadele ediyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şikayet dilekçeleri dikkate alınmadığında kadınların defalarca sistematik şiddete maruz kaldığına dikkat çekilerek şunlar söylendi:

 "Bu nedenle de bu devasa dilekçe örneğini herkesin görmesini istedik. İstanbul Sözleşmesi'nin kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik.

Arzu Aygün 9, Ayşe Tuba Arslan 23, Nahide Opuz 36, Sevtap Şahin tam 60 kez resmi makamlara başvurmuş, koruma talep etmiş ya da şikayetçi olmuşlardı. Şikayetleri görmezden gelindi ve şikayetçi oldukları erkekler tarafından öldürüldüler. Bu şikayetlerin, dilekçelerin tek bir tanesi bile dikkate alınsaydı, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün yüzlerce kadın hayatta olabilirdi.

"İstanbul Sözleşmesi bir kağıt parçası değildir"

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Resmi Gazete'de yayımlanarak kadınlar için eşit ve özgür bir yaşam anlamına gelen İstanbul Sözleşmesi'nden imza geri çekildi. Sonra da kadın hakları kağıt parçalarıyla değil, vicdanla korunur diyerek açıklama yaptılar. Kadınların ihtiyacı bu kağıt parçalarının dikkate alınmasıdır. Kadınların defalarca kez şikayet dilekçesi vermek zorunda kalmaması için İstanbul Sözleşmesi şarttır. Biz eşitlik için, eşitliği sağlayan yasaların uygulanması için mücadele ediyoruz.

Kadınlar için yaşam hakkımız başta olmak üzere, eşit ve özgür yaşamamızın garantisi olan yasalar, sözleşmelerdir. Her bir maddesi öldürülen onlarca, binlerce kadının ardından yazıldı. Kadınların verdikleri mücadeleyle var oldu. Şimdi mücadelemizle de o kararı geri çektirecek, sözleşmeyi de uygulatacağız." 

 

Gündem