Kaftancıoğlu'ndan Erdoğan'a 1 milyon 1, Soylu'ya 1 milyon liralık dava

Kaftancıoğlu'ndan Erdoğan'a 1 milyon 1, Soylu'ya 1 milyon liralık dava
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kendisini "militan olmakla" suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kendisini "militan olmakla" suçlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Erdoğan'a bir milyon bir, Soylu'ya bir milyon liralık tazminat davası açan Kaftancıoğlu, "Kazanacağım tazminatı yoksul ailelerle paylaşacağım" dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, geçen hafta, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Canan Kaftancıoğlu’na asılsız suçlamalarda ve hakaretlerde bulunduğu ifade edildi.

Kaftancıoğlu'nun destek verdiği rektör atamasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ziyaret edip etmeyeceği yönündeki soruya Erdoğan’ın "Ben öğrencilerle neden görüşeyim. Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde olanlar terörist. İstanbul İl Başkanı orada, o zaten bir DHKP-C militanıdır" yanıtını verdiği, Bakan Soylu'nun da sosyal medya hesabından, "Canan Kaftancıoğlu, terör örgütlerinin soytarısıdır’’ yönünde bir paylaşımda bulunduğu hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, yaşanan bütün bu gelişmeler üzerine yargı yoluna giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dr. Canan Kaftancıoğlu tarafından İstanbul Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi'nde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında 1.000.001,00 liralık manevi tazminat davası ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında 1.000.000,00 liralık manevi tazminat davası ile hem AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında; Hakaret (TCK m.125/1; 125/3/b; 125/4) Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257/1), Yargı Görevi Yapanı Etkilemeye Teşebbüs (TCK m. 277/2), Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs (TCK m. 288) suçlarını işledikleri için iddianame tanzim edilmesi ve kamu davası açılması hususlarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verildi."

"Tazminatı yoksul ailelerle paylaşacağım"

Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada, Erdoğan ve Soylu’nun Anayasa suçu işlediğini ifade ederek bundan ötürü kazanacağı tazminatların bir kuruşuna bile dokunmadan İstanbul’da küçük çocuğu olan, evine ekmek götürmekte zorlanan iktidarın fakirleştirdiği ihtiyacı olan ailelerle paylaşacağını belirtti.

"Montaj fotoğraflarla ilgili adli süreç başlayacak"

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Erdoğan ve Soylu’nun açıklamalarının ardından AKP’li milletvekilleri ve yöneticilerin de kendisi ile ilgili montaj olduğu kanıtlanan fotoğrafları dolaşıma sokarak karalama kampanyası başlattığını ifade etti. Kaftancıoğlu, bu paylaşımlarda bulunan kişilerin avukatları tarafından tespit edildiğini ve birkaç gün içerisinde onlar hakkında da suç duyurusunda bulunup, manevi tazminat davası açacağını söyledi. (ANKA)Gündem